Kariyer 17 OCAK 2013 / 15:17

Nokia yeniden yapılanıyor binlerce kişi daha işinden oluyor

Nokia'da binlerce kişi daha işinden oluyor

Son dönemde akıllı telefon piyasasında kendine kalıcı bir yer edinmeye çalışan şirket, 300 kişiyi işten çıkartırken 820 çalışanını da başka şirketlere dış kaynak olarak gönderecek.2012 yılının son çeyrek rakamlarını 24 Ocak’ta paylaşacak olan Nokia, 300 kişiyi işten çıkaracağını, 820 kişiyi de dış kaynak olarak başka şirketlere göndereceğini açıkladı. Finli telefon üreticisi, son dönemde Lumia akıllı telefonlarla iyi yolda olduğunun sinyallerini vermişti ve 14 milyonu bulan Asha ve Lumia akıllı telefon satışından 1.57 milyar dolar gelir elde etmişti.

Yine de yeterince kârlı olarak işlerini yürütemeyen Nokia, yaklaşık 1200 kişilik iş gücünün getirdiği yükten kurtulmaya çalışıyor. İşten çıkarılan kişilerin yanı sıra dış kaynak olarak verilecek çalışanların Hindistan şirketleri HCL ve TATA’ya gideceği bilgisi verildi.

Yapılan hamlelerle operasyonel verimliliğin artacağına inanan Nokia yöneticileri, operasyon giderlerinin azaltılması gerektiği fikrinde birleşti. Daha önce Nokia 2013 yılının sonuna kadar 10 bin kişinin işine son verebileceğini açıklamıştı. Nokia CEO’su Stephen Elop o dönemde Nokia’nın uzun dönemde güçlü kalacağından emin olmak için bunu yapmaya mecbur olduklarını dile getirmişti.

Finlandiya’daki Nokia merkezinde çalışanları etkileyen işten çıkarma kararlarıyla birlikte Nokia, bu çalışanlara finansal yardımda bulunacaklarını ve destek programı uygulayacaklarını dile getirdi.