Kariyer 29 EYLÜL 2011 / 15:16

Nokia 3 bin 500 kişiyi daha işten çıkarıyor

Nokia 3 bin 500 kişiyi daha işten çıkarıyor

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi yılın en büyük ikinci yeniden yapılanma hamlesini gerçekleştirerek 2012’nin sonuna kadar en az 3 bin 500 kişi ile yolların ayrılacağını duyurdu.Dünyanın en fazla cep telefonu üreten şirketi Nokia, akıllı telefon pazarında tutunamamasının bedelini ağır ödüyor. Şirket bir süredir küçülmeye gidiyor ve CEO Stephen Elop, sert önlemler almaya devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2012 yılı sonuna kadar en az 3 bin 500 kişi işten çıkartılacak. Ayrıca Romanyadaki üretim tesisinin de bu yılın sonuna kadar kapatılacağı bilgisi verildi. Ayrıca Finlandiya, Macaristan ve Meksika’daki üretim faaliyetlerinin de yeniden gözden geçirileceği duyuruldu.

Bunun yanında Nokia Siemens Network’ün Yönetim Kurulu Başkanı Olli-Pekka Kallasvuo’nun görevine son verileceği ve yeni bir CEO atanacağı aktarıldı. CEO olarak Jesper Ovesen’in göreve gelmesi bekleniyor. Nokia Siemens’in halka açılma planı bulunurken şirketin Huawei ve Ericsson’la girdiği rekabette zorlandığı görülüyor.

Yaklaşık 6 ay önce Nokia 4 bin çalışanıyla yollarını ayırmış ve 3 bin kişiyi de insan kaynakları şirketine yönlendirmişti. Nokia yaklaşık 4 bin çalışanıyla yollarını ayırarak 1 milyar avro tasarruf elde etmeyi hedefliyor.

Nokia’nın telefon satışları piyasanın aksine düşüyor

Microsoft ile yapılan dev anlaşma çerçevesinde akıllı telefonlarında Windows kullanma kararı alan Nokia, yeni telefonlarını piyasaya süremeden pazar payı kaybetmekten endişe ediyor. Bu doğrultuda hisselerinde değer kaybı görülen şirket, 15 yıl sonunda pazar payı olarak Apple ve Samsung’un ardına düştü.

Haziranda son bulan çeyrekle birlikte telefon satışları pazarında yüzde 10’luk büyüme görülürken, Nokia’nın telefon satışlarında aynı dönemde yüzde 20 düşüş görüldü.

Intel ile üretilen MeeGo’dan vazgeçen Nokia’nın önümüzdeki dönemde Windows ile kazanacağını başarılara bağımlı olduğunu söylemek mümkün. Windows tabanlı telefonların başarılı olması bekleniyor ancak piyasada istediği payı alması konusunda geç kalınmasından endişe ediliyor.

Tek MeeGo’lu Nokia N9 dünya çapında satışa sunuluyor

Nokia, Intel ile yaptığı anlaşma çerçevesinde akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için geliştirdiği MeeGo’lu ilk telefonu piyasaya sunuyor. Daha önce ülkemizde yapılan tanıtımda deneme fırsatı bulduğumuz cihazın oldukça etkileyici ve üzerine gidilmesi gereken bir telefon olduğunu belirtmiştik. İlk izlenimimizde sağa, sola kaydırma özelliği ile kısayollar ve son açılan uygulama arasındaki geçişlerin oldukça rahat olduğunu söylemek mümkün.1,500 liradan satışa sunulacak 3.9 inçlik AMOLED ekranlı telefonun detayları için http://www.btnet.com.tr/32676-ilk-belki-de-son-meego%E2%80%99lu-nokia-n9-tanitildi.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun