Kariyer 19 EYLÜL 2012 / 12:00

Nitelikli çalışan sayısı giderek azalıyor

Randstad'ın yayınladığı “Global iş dünyası eğilimleri” raporunun üçüncüsüne göre, önümüzdeki 3 yıl tüm dünyada nitelikli çalışan bulma sorunu yaşanacak.32 ülkede 18-65 yaş aralığındaki binlerce çalışan ile yapılan Workmonitor araştırmasına göre, küresel olarak araştırmaya katılanların yüzde 60’ı doğru kişiyi bulmakta zorluk çekiyor.

Listede Brezilya yüzde 71’lik oranla ilk sırada yer alırken, araştırmada işverenlerin de yaklaşık yarısının yüksek nitelikli eleman bulma sorunu olduğunu ortaya koydu. Halen yüksek eğitimli yeteneklerin çok sayıda var olduğu Yunanistan, İtalya, İspanya ve Danimarka’da bu sorunla işverenlerin yalnızca üçte biri karşılaşıyor. Rapordaki diğer önemli bir bulguysa Çin, Malezya ve Japonya’daki işverenlerin az beceriye sahip çalışan bulma konusunda da zorlanma başladığını belirtmesi oldu.

Araştırmaya göre, Hong Kong, Hindistan ve Malezya yeni kariyer fırsatlarını oluşturdu. Kariyer fırsatlarına yatırım konusundaysa farklı görüşler ortaya çıkarken, araştırmaya katılanların yarıdan fazlası işverenlerin kariyer fırsatlarına olduğu kadar ek staj ve eğitime de yeterli yatırım yaptıklarını belirtti. Bu görüşe farklı olarak işverenlerinin kendilerine yeterli yatırımı yaptığına Japonya, Yunanistan ve Macaristanlı çalışanlar daha az inanıyor. Öte yandan İspanya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristanlı çalışanlar, kariyer fırsatına yapılan yatırımların yetersiz olduğunu söyledi. Türkiye’deki çalışanlar arasında yapılan araştırmada ise her 10 işverenden sadece 4’ünün çalışanlarının eğitimine yeterince yatırım yaptığı ortaya çıktı."Nitelikli çalışan istihdamı kronik sorun haline geldi"

Araştırmayı değerlendiren Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, Workmonitor araştırmasının üçüncüsünde istihdam dünyasının geleceğine ışık tutacak önemli bulguların yer aldığına dikkat çekti. Yaka, araştırmada dünya genelinde önümüzdeki üç yıl yüksek nitelikli çalışan sayısında azalmanın artacağını belirtirken, bunun başlıca nedeni olarak gelişmiş ülkelerde doğum oranlarında oranlarında yaşanan düşüşü işaret etti. Emekli olanların sayısındaki artış, yeni kuşağın eğitim tercihlerindeki farklılaşma nitelikli çalışan istihdamını kronik sorun haline getirdiğini belirten Yaka, rapora göre önümüzdeki üç yılda Hong Kong başta olmak üzere Çin, Hindistan ve Malezya’da yüksek nitelikli eleman ihtiyacının yüzde 70’lere ulaşmasının öngörüldüğünü ifade etti.

"Şirketler insankaynaklarını yetiştirmek için çalışıyor"

Türkiye’de ise işverenlerin üçte ikisinin bazı pozisyonlar için doğru insan kaynağını bulmakta güçlük çektiklerini belirten Yaka, özellikle ihtiyaç duyulan iş pozisyonuna göre nitelikli çalışan bulmanın, niteliksiz çalışana göre daha zor olduğunu vurguladı. Yaka, araştırmaya katılanların yarısının önümüzdeki yıllarda kalifiye insan sıkıntısı yaşanacağını belirttiğini ifade ederken, dünya genelindeki gelişmelere paralel olarak birçok şirketin kendi insan kaynaklarını yetiştirmek için şimdiden yoğun çalışmalara başladığının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun