Kariyer 29 KASIM 2010 / 08:35

NASA Satürn’ün uydularından birinde oksijen buldu

NASA’nın uzay aracı Cassini, Satürn'ün uydularından Rhea’da oksijen atmosferi buldu.

NASA’nın uzay aracı Cassini, Satürn'ün uydularından Rhea’da oksijen atmosferi buldu.


NASA’nın Cassini-Huygens isimli uzay aracı, Satürn’ün en büyük ikinci uydusu olan Rhea’nın çevresinin oksijen-karbondioksit karışımı bir atmosferle çevrelendiğini keşfetti. Bu keşifle birlikte, ilk kez bir uzay aracı dünya dışında oksijen içeren bir atmosfer bulmuş oldu.

Dünyadan yaklaşık 5 trilyon kat daha az oksijen yoğunluğu içeren bu atmosferde bizim bildiğimiz türden karmaşık bir canlının nefes alması mümkün değil. Cassini ekibine göre yeni sonuçlar, oksijen içindeki aktif ve kompleks kimyasalların güneş sistemi ve hatta evrende bile bulunabileceği varsayımını güçlendiriyor.

Rhea’nın oldukça soğuk olduğunu ve yaşam için gerekli olan sıvıyı barındırmadığını belirten araştırmacılar, bu oksijenin Satürn’ün manyetik alanında dönerken Rhea’nın yüzeyinde oluşturduğu buzullardan geldiğini düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun