Kariyer 06 MART 2009 / 12:05

NASA'nın Kepler Görevi'ni başlatmasına saatler kala

Kepler Görevi, 7 Mart Cumartesi günü Türkiye saati ile 5:48'te Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılacak.

Kepler Görevi, 7 Mart Cumartesi günü Türkiye saati ile 5:48'te Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılacak.


NASA’nın 10. Keşif görevi olan Kepler Görevi, Samanyolu Galaksisi’ni araştırarak Yaşanabilir Bölge’de yüzlerce yeni ve Dünya büyüklüğünde gezegen bulmak; galaksimizde kaç milyar yıldızın bu tür gezegenlere sahip olduğunu ortaya çıkarmak amacı taşıyor.


Güneş etrafında bir yörüngede konumlandırılan uzay aracı görevini 3,5 yılda tamamlayacak. Uzay aracı, Samanyolu Galaksisi’nde 100000 Güneş benzeri yıldızı araştıracak. Eğer Dünya benzeri çoğu gezegende uygun şartlar, örneğin sıvı suyu bulunursa, Dünya gibi yaşam barındıran düzinelerce gezegen bulunabilir. Kepler uzay aracının fırlatılışı http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/ adresinde yayınlanacak.


NASA’nın Kepler Görevi Baş Araştırmacısı Vekili David Koch ile gerçekleştirdiğimiz röportajı okumak için http://www.btnet.com.tr/wps/portal/roportaj/detaywcm.haberId=btnethaber_1235555696848 adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun