Kariyer 16 ARALIK 2009 / 15:07

NASA'nın asteroid avcısı yörüngeye yerleşti

NASA, tehlikeli nesneleri bulmak için gökyüzünü tarayacak kızılötesi teleskobu uzaya fırlattı.

NASA, tehlikeli nesneleri bulmak için gökyüzünü tarayacak kızılötesi teleskobu uzaya fırlattı.


 

Nasa, 15 Aralık itibariyle 1983'ten beri geleneksel merceklere görünmeyen nesneleri bulmak için tüm gökyüzünü tarayan ilk yörünge teleskopunu uzaya gönderdi. Teleskop, önümüzdeki dokuz ay boyunca dünyanın yörüngesiyle kesişen yıldızları aramak için tüm gökyüzünü tarayacak. Bilim adamları teleskopla yüzlerce nesneyi bulmayı umuyor.

Projenin başındaki araştırmacılar, kızılötesi teknolojisinin 1983'ten beri çok yol aldığını dile getirdi. Teleskop, kızılötesi izleri ortaya çıkardıktan sonra görüntüleri net bir şekilde dünyaya gönderecek. Bilim insanları, projenin potansiyel tehlike arzeden asteroidlerin tespit edilmesi açısından önemli bir adım olduğunu dile getiriyorlar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun