Kariyer 17 HAZİRAN 2009 / 11:39

NASA, Ay görevi için hazır

NASA'nın Ay yüzeyinde su kaynağı aramak için yollayacağı iki sonda, Ay'la ilgili araştırmalarda bir dönüm noktası olacak.

NASA'nın Ay yüzeyinde su kaynağı aramak için yollayacağı iki sonda, Ay'la ilgili araştırmalarda bir dönüm noktası olacak.


1972'den sonra ilk defa, 2020 yılında NASA; Ay'a astronot yollamayı planlıyor. NASA LRO (Lunar Rezonans Orbiteri) ve LCROSS (Lunar Krater Gözlem ve Duyulama Uydusu) görevlerini Atlas V roketi üzerinden yarın başlatmayı hedefliyor. Görev, güneş sistemi, Mars ve hatta daha ötesinde yapılması planlanan uzay araştırmalarının ilk adımını teşkil ediyor.


NASA Program Müdürü Todd May: "Robotik görev sayesinde, Ay'daki gelecek zaman insan varlığına dair kararlar alacağız" dedi. 79 milyon dolarlık insiyatifle görev için 500 metrik ton lunar malzeme kazılacak. Potansiyel donmuş su kaynakları ve yüzeydeki mineraller araştırılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun