Kariyer 18 TEMMUZ 2009 / 09:30

NASA’yı yönetecek ilk siyah astronot

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başına eski siyah astronot Charles Bolden geldi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başına eski siyah astronot Charles Bolden geldi.


NASA'dan yapılan açıklamada, emekli general Bolden'ın NASA Başkanı olduğu bildirildi. Senatoda, Bolden'ın yardımcısı olarak Beyaz Sarayın uzay konularındaki danışmanı Lori Garver'ın atanması da onaylandı. 1958'de kurulan NASA'nın 12. başkanı olan 62 yaşındaki Bolden, 2005'ten bu yana NASA'nın başındaki Michael Griffin'in yerini aldı. 4 kez uzaya gitmiş olan, bir dönem NASA'nın başkan yardımcısı vekilliğini yürüten, 1990'da Hubble teleskobunu uzaya yerleştiren uzay mekiğinin pilotluğunu yapan Bolden, NASA'yı yönetecek ilk siyah astronot oldu. Bolden, ayrıca 1989'dan 1992'ye kadar görev yapan Richard Truly'den sonra Amerikan uzay kurumunun başına geçen ikinci astronot unvanını aldı.

Bolden, yaptığı açıklamada, "Başkan Obama tarafından atanmanın ve Senatonun atamayı onaylamasının kendisine gurur verdiğini" belirtti. Bolden, "Bugün seçim yapmamız gerek. Ya güçlükle elde ettiğimiz dünya çapındaki teknolojik liderliğimizden yararlanmak için yatırım yapacağız ya da bundan vazgeçip başka ülkelerin uzayın sınırlarını zorlamasına izin vereceğiz" şeklinde konuştu.


Beyaz Saray, Başkan Barack Obama'nın NASA'nın başına Bolden'ı atamaya karar verdiğini mayısta açıklamıştı. Sürpriz olmayan atamanın onaylanmasının, Amerikan uzay mekiği Endeavour'un Florida eyaletindeki Kennedy uzay merkezinden fırlatılmasından hemen sonra olması da dikkat çekti.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun