Kariyer 14 TEMMUZ 2009 / 07:30

NASA’dan şaşırtan açıklama

NASA , 2016'ın ilk çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yörüngeden çıkarmayı planlıyor.

NASA , 2016'ın ilk çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yörüngeden çıkarmayı planlıyor.


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'den (NASA) şaşırtan bir açıklama geldi. NASA, 2016'ın ilk çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu'nu yörüngeden çıkarmayı planlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun atmosfere indirileceği, burada yanmaya başlayacağı ve Pasifik Okyanusu'na düşürüleceği belirtiliyor.

Bu kararın en önemli gerekçesinin ekonomik nedenler olduğu düşünülüyor. Yapılan yorumlara göre, NASA 2015'ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'nu finanse etmeyi planlamıyor. İstasyonun, Amerika Birleşik Devletleri'ne yıllık masrafının 100 milyar doları bulucağı söyleniyor.NASA'nın bu kararına karşı çıkanlar da var. Bazı uzmanlar ve ABD kongre üyeleri ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'nun daha aktif kullanması gerektiğini, bu uzay aracının tasfiye edilmesinin ABD'nin uzay çalışmaları olumsuz etkileyeceğini savunuyorlar. Uluslararası Uzay İstasyonu projesinin diğer partnerlerinden de konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmemesi dikkat çekiyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun