Kariyer 15 TEMMUZ 2009 / 08:37

NASA’dan ruhu kurtarma harekatı

NASA, Mars'ta tekerlekleri toprağa saplanan ikiz robotlardan Spirit'i kurtarmaya çalışıyor.

NASA, Mars'ta tekerlekleri toprağa saplanan ikiz robotlardan Spirit'i kurtarmaya çalışıyor.


ABD Havacılık ve Uzay Kurumu'nun (NASA) web sitesinde yer alan bir habere göre, NASA'nın California'daki Jet Motorları Laboratuvarı'nda bulunan mühendisleri, Nisandan beri Mars toprağına saplanmış durumda bulunan Spirit'i kurtarmak için uğraşıyor.

Mühendisler özel olarak inşa edilen kum havuzunda Spirit benzeri bir test aracıyla en iyi manevrayı canlandırmaya çalışıyorlar. Robotu yumuşak Mars toprağından kurtarması muhtemel 11 manevradan şimdiye dek 5'ini deneyen mühendislerin, diğer olası manevraları da test ettikten sonra gerekli kombinasyonları Spirit'e göndererek, robotun yoluna devam etmesini sağlamaya çalışacakları belirtiliyor.


Diğer yandan Spirit, panoramik kamerasıyla Kızıl Gezegen'in görüntülerini çekmeye devam ediyor.


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun