Kariyer 19 ARALIK 2011 / 13:39

MIT öğrencisi olma zamanı

MIT (Massachusetts Institute of Technology), online kursları alan öğrencilerinin laboratuarları kullanması, profesörlerle ve diğer öğrencilerle iletişim kurabilmesi, sertifikalar kazanabilmesi için bir teknoloji geliştiriyor.MIT yetkilisi Rafael Reif, “Burada olamayan herkese, dışarıdaki insanlara ulaşabilme hedefiyle yol alıyoruz” dedi. MIT, 2 bin 100 kursu online ve ücretsiz sunan OpenCourseWare programı ile tanınıyor.

Bugüne kadar öğrenciler MIT’nin kurs içeriklerini kendi başlarına çalışırdı. Ama birkaç ay içinde başlayacak bir uygulamayla, videolar aracılığıyla profesörlerle iletişim kurabilecek, öğrenci tartışma gruplarına katılabilecek, sınavlara girebilecek.

MIT’nin online programı ile sertifika edinmek isteyen öğrencilerin belli bir ücret ödemesi gerekecek. Ancak bu miktarlar henüz net değil. 2011-2012 yılında MIT’ye katılmanın bir yıllık bedeli ise 40 bin 732 dolar.

Üniversite yetkililerine göre, bu yeni program kampus deneyiminin yerini almayacak ve online kurslar, sanal dünyanın dışında yürütülenlerle aynı kurallar yapısına bağlı olacak. Yani online yapı, ‘light MIT’ anlamını taşımayacak.

Yaklaşık 10 yıl önce hayata geçen OpenCourseWare programı ile 100 milyondan fazla kişi birbirinden farklı başlıklarda eğitimler aldılar. Bu arada, Stanford ve Yale gibi diğer ABD üniversiteleri de benzer online eğitim programları sunuyor. Kapsamlı bilim eğitim içeriği ile tanınan MIT ise bu program için milyonlarca dolar harcadı ve gerek vakıflardan gerekse diğer kaynaklardan ek maddi destek edinmeyi bekliyor. Hedef; internet tabanlı başka seçenekler de geliştirmek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun