Kariyer 21 EYLÜL 2012 / 14:47

Microsoft YouthSpark programıyla gençlerin önünü açıyor

Microsoft, Türkiye’nin de dahil olduğu tüm dünya gençlerine fırsat sağlama amaçlı olarak oluşturduğu YouthSpark programı ile gençleri eğitim, çalışma ve girişimciliğe yönelik büyük fırsatlarla buluşturarak, potansiyellerini ortaya koymaları için destekleyecek ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapacak.Microsoft, gelecek üç yıl içinde Türkiye’nin de dahil olduğu 100’ü aşkın ülkede 300 milyon gencin daha iyi eğitim alabilmeleri, fikirlerini hayata geçirebilmeleri ve teknolojinin sunduğu fırsatlardan daha fazla yararlanmaları için "YouthSpark" programını hayata geçirdi. Bunun yanı sıra, tüm öğretmenler ve öğrencilerin öğrenme ve işbirliği gücünü artırma hedefli ücretsiz olarak Eğitim için Office 365 ve öğretmenlerin öğrencilerini dünyadaki diğer öğrenciler ile iletişim kurmasını sağlayan Sınıfta Skype programlarını sunacak.

Microsoft, YouthSpark girişiminin bir parçası olarak, bir dizi yeni kurumsal vatandaşlık programlarını da ortaya çıkarıyor. Özellikle tüm dünya çapında gençliğe yönelik uygulamaları destekleyen kâr amacı gütmeyen kuruluşlara fon sağlamaya odaklanmış küresel bir mikro-bağış pazarı olan Give for Youth, içerisinde Microsoft ve kâr amacı gütmeyen ortaklarınca sağlanan tüm gençlik hizmetlerinin keşfedilebildiği çevrimiçi bir platform olan Microsoft YouthSpark Hub ve gençlerin içinde bulundukları toplumlarda fark yaratmak için teknolojiyi kullanırken birbirleriyle işbirliği yapmalarını sağlayan küresel çevrimiçi bir topluluk olan Microsoft Innovate for Good tüm dünyada gençlere yeni fırsatlar sunacak.

"300 milyon gence eğitim, iş ve girişimcilik fırsatlarıyla sunmak istiyoruz"

Konuyla ilgili konuşan Microsoft CEO’su Steve Ballmer, kurumsal vatandaşlık çerçevesinde bu yeni girişimi gençlerin hizmetine sunmaktan heyecan duyduğunu ifade ederken, şirket olarak kaynaklarını bu proje kapsamında 300 milyon gence eğitim, iş ve girişimcilik fırsatlarıyla sunmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye’de 2012 yılında genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 15,7 olduğunu kaydeden Microsoft Kamu isleri ve Sosyal Sorumluluk Programları Muduru Erdem Erkul, şirket olarak kuruldukları günden bu yana Türkiye’nin tüm bölgelerindeki gençlere ulaşıp ihtiyaçlarını tespit ederek yeni programlar ve projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. "Bilenler bilmeyene bilgisayar öğretiyor" projesiyle 79 ilde 150 bin kişiye 1200 eğitmenle eğitimler verdiklerini dile getirdi. Bugüne kadar 25 bilişim akademisi açtıklarını belirten Erkul, Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri kapsamında 800 aileyi ve 1500 çocuğu güvenli internet kullanımı hakkında bilgilendirdiklerini vurguladı.Microsoft YouthSpark ile bir araya gelen programlar

Partners in Learning: Kamuya, eğitimcilere, öğretim ve öğrenmeye dair, öğrencilerin 21. yy. becerilerini geliştirmelerine katkı yapacak teknolojiler kullanılan yeni yaklaşımlar konusunda yardım etmeyi amaçlayan mesleki gelişim programı.

Microsoft Bilişim Akademisi: Tüm yetkilendirilmiş akademik kuruluşlarda kullanılabilecek, öğrencilere 21. yy. teknolojisi sağlayan eğitim programı.

DreamSpark: Öğrenciler ve eğitimcilere yönelik olarak bir öğrencinin lise ve üniversite yılları boyunca gelişimindeki kritik bir zamanda temel teknik becerilerini geliştirebilmesi için yardım eden Microsoft tasarım ve geliştirme araçlarına ücretsiz erişim.

Imagine Cup: Öğrencileri yazılım yoluyla bilgi ve tutkularını toplumsal etkilere sahip teknik çözümler geliştirmeye ve başka insanlara, yerel topluluklara ve dünyaya faydalı olabilecek yenilikleri ortaya çıkarmaya teşvik eden dünyanın ilk gençlik teknoloji yarışması.

Students to Business: Üniversite öğrencilerini teknoloji sektöründeki iş ve staj imkanları ile buluşturan program.

BizSpark: Genç girişimcilerin, yeni iş kurmalarına yardım etmek üzere, Microsoft yazılım geliştirme araçlarına erişmelerini ve yatırımcılar dahil sektörün temel aktörleri ile bağlantılar kurmalarını sağlayan bir yazılım şirketi kurma programı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun