Kariyer 27 OCAK 2009 / 08:42

Microsoft'un küçülme planı ABD senatöründen tepki aldı

ABD senatörü Charles Grassley, Microsoft’a 5 bin kişiyi işten çıkarma planı kapsamında, vizeli çalışanlardansa Amerika vatandaşı olan Microsoft çalışanlarının korunmasını istedi.

ABD senatörü Charles Grassley, Microsoft’a 5 bin kişiyi işten çıkarma planı kapsamında, vizeli çalışanlardansa Amerika vatandaşı olan Microsoft çalışanlarının korunmasını istedi.


Senatör Grassley mektubunda: “Microsoft’un işten çıkarma planları kapsamında, yabancı uyruklu misafir çalışanlardan ziyade, benzer niteliklerde görevi olan Amerikalı çalışanların işine son vereceği gibi bir endişem var”dedi.


Şirketin H-1B vize programının yaygınlaşmasında büyük pay teşkil ettiği bir gerçek. H- 1B, Amerikalı şirket ve üniversitelerin hükümet tarafından “özel işgücü” şeklinde değerlendirilen bir kategori üzerinden yabancı uyruklu çalışan kiralamasını sağlayan geçici bir vize programı. Microsoft, işini kaybeden insanlar arasında Amerikan vatandaşı olmayanların da bulunacağını belirtiyor.


Microsoft yetkilisi e-posta yoluyla yaptığı açıklamada: "Biz tüm çalışanlarımız için endişeleniyoruz, etkilenecek her çalışana yardım etmek için servis ve destek sağlamaya çalışıyoruz, ABD’li bir çalışan ya da yabancı milletlerden olması gibi bir ayırım gözetmiyoruz” dedi.


Mektupta, Microsoft Başkanı Steve Ballmer’dan işten çıkartılacak bireylerin kaçının H-1B vizeli kaçının Amerikan vatandaşı olduğunu belirtmesi istendi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun