Kariyer 22 TEMMUZ 2011 / 11:00

Microsoft gelirde rekor kırdı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, 70 milyar dolara yaklaşan yıllık cirosuyla rekor kırdı.Xbox 360 oyun konsolu ve Office yazılımının itici güç olduğu büyüme sayesinde dünyanın en büyük yazılım üreticisinin net geliri yıllık bazda yüzde 23 artarak 23,15 milyar dolar oldu. Microsoft’un açıkladığı bu veriler, analistlerin de tahminlerinin üstünde geldiği gibi, son çeyrek gelirinin rekor bir seviye olan 1,37 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Bu da kârı 5,87 milyar dolara yükseltti.

Bulut’un da payı var

Satışlar yüzde 8 artarak 17,37 milyar dolar oldu. Bu artışta Office, Xbox ve Microsoft’un bulut bilişiminin arkasında görev üstlenen sunucu yazılımlarının satışları itici güç oldu. Outlook, SharePoint ve Excel’i içeren Office programlarını satan Microsoft’un kurumsal bölümü ise şirketin söz konusu çeyrek dönemde en büyük satış noktası oldu. Bu bölüm satışlarını yüzde 7 artırarak, 5,8 milyar dolara ulaştırdı.

Bing arama motoru ve MSN internet portalını yöneten şirketin online hizmetler birimi de satışlarını yüzde 16,5 artırarak, 662 milyon dolara ulaştırdı. Diğer taraftan Google ile rekabet etme çabası, bu bölümün zararını da 728 milyon dolara yükseltti.

Zayıf halka: Windows

Bu yapıda zayıf nokta ise, yoğun bir biçimde kullanılan Windows ürününün satışları oldu. Geleneksel PC talebinin azalması, bu talebin tablet PC’lere kayması Windows talebinin de yavaşlamasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Intel de bir açıklama yaparak, PC satışlarının bu yıl beklendiği kadar güçlü olmayacağı uyarısında bulunmuştu.

Microsoft, Windows 8 ismiyle anılan yeni işletim sisteminin pazara çıkması ile birlikte gelecek yıl tablet pazarına girmeyi planlıyor. Windows 8, tablet ve mobil telefon üreticileri tarafından kullanılan çiplerle uyumlu olacak. Öte yandan Microsoft, analistlerin kâr tahminlerini aşmayı başaran son teknoloji şirketi oldu. Daha önce de Google, Apple ve IBM güçlü gelir bilgileri açıklamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun