Kariyer 26 AĞUSTOS 2013 / 13:41

Microsoft CEO’su Ballmer emekliye ayrılıyor

Dev yazılım şirketinin 13 yıldır CEO’su olan Ballmer, 12 ay içerisinde emekli olurken, bugüne kadar yaptıkları sorgulanıyor.30 yılı aşkın süredir Microsoft bünyesinde çalışan, 2000 yılında Bill Gates’ten CEO’luk görevini devralan Steve Ballmer, 12 ay sonra koltuğuna veda edecek. Ballmer’ın 13 yıllık dönemine bakıldığında Microsoft’un günümüz bilgi ve iletişim teknolojilerine ayak uydurmakta güçlük çektiği görülüyor.

Öyle ki Ballmer’ın emekli olacağı haberinin ardından Microsoft hisselerinde yüzde 7’lik bir artış görüldü. Bu artış yatırımcıların Microsoft’ta artık bir değişim olması gerektiği fikrinin bulunduğunu gözler önüne serdi. Tabii bu arada Microsoft’un hisselerini elinde bulunduran Ballmer, emeklilik haberiyle birlikte 786 milyon dolar kazandı. Dünyanın en zengin 44’üncü insanı olan Microsoft CEO’sunun 16.8 milyar dolarlık serveti bulunduğu tahmin ediliyor.

Ballmer döneminde şirket, kârlılık konusunda başarılı görülürken özellikle mobil dünyada etkinlik gösteremedi. Ballmer’ın ayrılık planı, şirketin yeniden yapılanma sürecine girerek, Surface tablette yaşanan hayal kırıklığı ile Windows 8 işletim sisteminin beklentileri karşılayamaması üzerine ortaya çıktı.

Apple ve Google’ın akıllı telefon, tablet, internet arama motoru ve bulut bilişim konusundaki gelişimine ayak uyduramayan Microsoft, çok az örnekte işletim sistemindeki başarısını elde etti. Bu kısıtlı örneklere bakıldığında Ballmer döneminde şirketin, gelirlerini üçe, kârlılığını ikiye katladı ve oyun konsolu Xbox ile özellikle ABD piyasasında önemli bir başarı elde ettiği görülüyor. Tabii Windows ve Office ürünlerinin başarısını devam ettirmesi, piyasada bir alternatif olmaması da gelir artışını teşvik etti.Nerede kaybetti?

Microsoft, Ballmer döneminde pazardaki fırsatları değerlendiremedi. Arama teknolojileri, çevrimiçi reklamcılık, akıllı telefonlar, tabletler, sosyal ağlar, mobil ve çevrimiçi müzik, e-kitap gibi alanların hepsinde pozisyon aldı ama her seferinde fırsatları kaçırdı. Takip edilen yerine takip eden oldu. 60 milyar dolara yakın nakit para ile Ar-Ge konusunda da herhangi bir başarıya ulaşamadı Microsoft.

Steve Ballmer’ın iPhone için ilk yorumu “Klavyesi olmayan cihaz başarılı olamaz” olmuştu. Şu an Windows 8 cihazlar dokunmatik olmadığı zaman düzgün kullanılamıyor bile. Piyasada büyük başarıya ulaşan iPad’e karşı cihaz geliştirmesi neredeyse 5 yıl sürdü. Şirket, Surface’ı iPad’in ilk lansmanından 5 yıl sonra piyasaya sundu. Ancak o alanda da 900 milyon dolarlık kayıp ile başarısızlığa uğradılar. Tablet bilgisayarı halbuki Apple’dan 10 yıl önce tanıtmışlardı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eywi0h_Y5_U[/youtube]

Akıllı telefonu Kin, medya oynatıcısı Zune ile büyük hayal kırıklığına uğrayarak bu ürünleri sona erdirdi. Arama motoru Bing ile büyük zarara uğradı ve hâlâ zarar etmeye devam ediyor. Vista ise Windows XP’nin başarısından sonra bir başka büyük hayal kırıklığı oldu. Ballmer’ın kredibilitesine büyük zarar verdi. Windows 7 ile toparlanan işletim sistemi bölümü, dokunmatik ekranlara uyumlu Windows 8 ile yeniden soru işaretlerini üzerine çekti.

Şirket, çevrimiçi reklamcılık alanında aQuantive’e 6,3 milyar dolar yatırım yaptı ama Google karşısında başarı elde edemedi. 8.5 milyar dolara satın alınan Skype ise gelir anlamında şirkete bir katkı sağlayamadı.

Steve Ballmer'ın ilham verici görüntülerini özleyeceğiz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wvsboPUjrGc[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun