Kariyer 05 KASIM 2009 / 11:23

Messenger uzay gemisi Merkür'de saklı bir bölge keşfetti

Bu keşif, bilinmeyen bu gezegende yeni bilimsel bulgulara ön ayak olabilir.

Bu keşif, bilinmeyen bu gezegende yeni bilimsel bulgulara ön ayak olabilir.


NASA uzay gemisinin üçüncü Merkür araştırmasında, bilim adamları ilk kez gezegenin yüzeyinin neredeyse tam bir görüntüsünü yakaladılar ve bu keşif, bilinmeyen bu gezegende yeni bilimsel bulgulara ön ayak olabilir.

"Messenger" isimli uzay gemisi 29 Eylül'de Merkür'ün yüzeyini araştırmak için yola çıktı. Uzay gemisinin fotoğraf makinesi ve diğer aletleri, gezegenin yakın mesafeden hiç görülmemiş diğer yüzde 6'lık yüzeyinin yüksek çözünürlüklü ve renkli görüntülerini ortaya çıkardı.

Böylece Merkür yüzeyinin yüzde 98'lik görüntüsü NASA uzay gemisi tarafından görüntülenmiş oldu. Messenger, Merkür etrafında yörüngeye girdikten sonra, gezegenin daha önce görülmemiş kutup bölgelerini de keşfetti.

Araştırmayı yürüten takımın başkanı olan Sean Solomon "Bu yeni görüntüler Merkür'ün sürprizlerle dolu olduğunu gösteriyor bize" diyor. Çünkü bu üçüncü uçuş sırasında, şüphelenilen volkanik bir patlama sonucu düzensiz bir çöküntü etrafında bulunan açık renkli bir alanla birlikte yeni bir bölge keşfedildi. Ayrıca gezegenin yüzeyinde 2008 yılında yapılan ilk incelemede bulunan havzaya benzer bir çift havzaya rastlandı.

Araştırma, Merkür atmosferinin güneşe olan uzaklığına göre nasıl değiştiğini de ortaya koyuyor. Tüm bunların yanında bu üçüncü araştırma; Merkür'ün yüzeyinde titanyum ve demir bolluğunun varlığını ortaya çıkardı. Oysa önceki araştırmalarda, Merkür yüzeyinde çok düşük seviyede demir konsantrasyonu olduğu ölçülmüştü.