Kariyer 27 EYLÜL 2010 / 10:55

"Merhaba uzaylı biz dostuz" diyecek kişiyi seçiyorlar

Gezegen dışı canlılarla iletişim kuracak kişinin Astrofizikçi Mazlan Othman olması bekleniyor.

Gezegen dışı canlılarla iletişim kuracak kişinin Astrofizikçi Mazlan Othman olması bekleniyor.


‘Başka gezegenlerde yaşam var mı?' diye oldukça sorguluyoruz. Bazısı UFO gördüğünü iddia ediyor, bazısı başka gezegenlerde yaşayan yaşam formları için hayatını feda edecek kadar ileri gidiyor. Peki, gerçekten bir gün gezegen dışı canlılara rastlarsak ne olacak? İletişim kurmayı, hatta kendi geleceğimizi Holywood filmlerindeki gibi dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'na mı emanet edeceğiz?

Birleşmiş Milletler konuyla ilgili somut bir adım atarak ilk iletişimi kuracak kişinin ismini açıklamaya hazırlanıyor. Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Dairesi Başkanı Astrofizikçi Mazlan Othman'ın gelecek hafta Londra'da gerçekleştirilecek bilim konferansında dünya dışındakilerle konuşacak ilk kişi olarak açıklanması bekleniyor.

Dr Othman'ın son zamanlarda yaptığı röportajında dünya benzeri gezegenlerin yer aldığı yıldız sistemlerinin keşfedildiğini belirtiyor. Gelişmeler ışığında başka sistemlerde yaşam bulunması ihtimalinin arttığını belirten Othman, bir gün insanoğlunun başka sistemlerde yaşamı bulacağına inandığını vurguladı.

Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde koordine olmuş bir sisteme ihtiyaç duyacaklarını belirten Othman'ın uzaylılarla iletişim kuracak mekanizmanın başında yer alması bekleniyor.