Kariyer 04 HAZİRAN 2010 / 08:49

Mars yolcusu kalmasın

520 gün sürecek Marsa yolculuk simülasyonu Rusya'da başladı.

520 gün sürecek Marsa yolculuk simülasyonu Rusya'da başladı.


Tamamen gerçek koşullara göre hazırlanmış Mars yolculuk simülasyonu Moskova'daki uzay gemisi Mars 500'de gerçekleşmeye başladı. Bu canlandırmayla kozmonotların 520 günlük davranışları incelenecek. Olası kızıl gezegen yolculuğunda ne gibi sorunlar çıkabileceği denenmiş olacak.

Uzay gemisinde üç Rus, bir Fransız, bir Kolombiya asıllı İtalyan ve bir Çinli kozmonot bulunuyor. Yolculuğun ilk 250 gününde Mars'a uçuş, sonraki 30 günde Mars yüzeyinin keşfi ve son 230 günde de dönüş yolu canlandırılacak.

Hazırlanan platformun içinde Kasım 2011'e kadar kalacak olan kozmonotların dış dünya ile bağlantıları büyük ölçüde kopacak. Altı kozmonot aileleri ve arkadaşlarıyla internet aracılıyla görüşebilecek. Tabii uzay şartlarında oldukları için görüşmeler pek de rahat olmayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun