Kariyer 28 EYLÜL 2009 / 12:34

Mars'ta donmuş su bulundu

Mars'taki meteor kraterleri içinde donmuş su birikintilerine rastlandı. Birikintiler binlerce yıl öncesinin nemli iklimine işaret ediyor.

Mars'taki meteor kraterleri içinde donmuş su birikintilerine rastlandı. Birikintiler binlerce yıl öncesinin nemli iklimine işaret ediyor.


Mars Keşif Orbiteri, Mars'ın orta enlem yüzeyinin tam altında donmuş su birikintisine rastladı. Kırmızı gezegen üzerinde bulunan yeni kraterlerden çıkan meteoritlerden sonra, uzay gemisinden yapılan gözlemler yörüngeden elde edildi.

Bilim adamları derinlikleri yaklaşık yarım metreden iki buçuk metre ile değişen yeni kraterlerle beş Martian alanında açığa çıkmış parlak buz buldu. Bulgular buzların Mars yüzeyi altında oluştuğunu, kuzey kutbu ile ekvator arasında ortada, Martian ikliminin olduğu bölgeden daha düşük bir enlemde olduğunu gösteriyor.

Arizona Üniversitesi'nden Shane Byrne ise bu bulgulara şöyle bir yorum getiriyor, "Donmuş su birikintileri binlerce yıl önce oldukça nemli bir iklimin kalıntısı olabilir."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun