Kariyer 24 KASIM 2008 / 08:17

Mars'ta devasa buzullar bulundu

Mars Phoenix Lander Mars'ın kuzeyinde toprağın altında su bulup inceledikten sonra NASA'nın Mars Keşif Orbiteri'ni kullanan araştırmacılar ekvator yakınlarında devasa buzul kütleleri keşfetti.

Mars Phoenix Lander Mars'ın kuzeyinde toprağın altında su bulup inceledikten sonra NASA'nın Mars Keşif Orbiteri'ni kullanan araştırmacılar ekvator yakınlarında devasa buzul kütleleri keşfetti.Kayalık enkazın altında bulunan buzulların Los Angeles'dan üç kat daha büyük bir alan kapladığı ve yarım mil kalınlığında olduğu söyleniyor. Buzullar sayesinde gezicilerin artık bilimsel görevler için dondurucu kutuplara inmesi gerekmeyecek. Dahası Mars'ı keşfe çıkan astronotlara içme suyu sağlanması da mümkün olabilir. Ayrıca araştırmacılar buzullarda hidrojen yakıt yapılabileceğini de belirtiyor.


Buzulların buzul çağında yani milyonlarca yıl önce oluştukları, yıllar içinde enkazla örtüldüğü tahmin ediliyor. Kirin koruyucu etkisi olmasaydı bütün buzul kütleleri Mars atmosferine tasfiye edilebilir, geçmiş iklim değişikliğinin tüm kayıtlları yok olabilirdi. Buzulların eski yüzyıllardan kalma mikrobiyal yaşam formları barındırma olasılığı olduğu söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun