Kariyer 06 AĞUSTOS 2009 / 07:39

Mars'ta "2001" filmini anımsatan gizemli kaya

Mars'ta yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen görüntülerde ortaya çıkan dikilitaş biçimindeki kaya heyecan yarattı.

Mars'ta yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen görüntülerde ortaya çıkan dikilitaş biçimindeki kaya heyecan yarattı.


İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, tartışmaları beraberinde getirdi.

Stanley Kubrick'in "2001" filminde kayayı da anımsatan dikilitaş biçimli kaya ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zoom yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dörtköşe yapıyı ortaya çıkardı.

Arizona Üniversitesi’nden Yisrael Spinoza, ayrıca yapıtın yapay bir cisme benzediğini, sanki birisinin kayayı oraya yerleştirdiğini söyledi. Bilim adamları, bu taş yapıtın ana kaya parçasından ayrılarak dikdörtgen bir şekil oluşturduğunu da iddia etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun