Kariyer 05 OCAK 2009 / 07:21

Kuyrukluyıldızlar nesil tükenmelerini tetikliyor olabilir

Araştırmacılara göre; Kuzey Amerika’da 13 bin yıl önce meydana gelen bir kuyrukluyıldız felaketi, büyük taşkınları ve yangınları tetiklemiş olabilir.

Araştırmacılara göre; Kuzey Amerika’da 13 bin yıl önce meydana gelen bir kuyrukluyıldız felaketi, büyük taşkınları ve yangınları tetiklemiş olabilir.


Bu felaketleri kısa süreli bir buzul çağı izliyor. Araştırmayı arkeolog Douglas Kennett yönetiyor. Kennett, yanmış enkazlarla kaplı kara toprak tabakası ile örtülmüş ve sadece mikroskopla görülebilen nanokristallerin keşfine dikkat çekiyor ve: “Bu buluntular, olaya neden olanın bir kuyruklu yıldız olduğunu gösteriyor” diyor.


 


Bu nanokristallerin yeryüzüne ait olduğuna dair hiçbir gösterge yok. Yaklaşık 35 tür hayvanın, bunlara mamutlar, bazı ayı türleri ve Amerikan develeri dahil, Genç Dryas adıyla bilinen 1300 yıllık soğuk hava döneminde nesli tükendi. Araştırma ekibi, nesli tükenen hayvan türlerinden en az 15’inin kuyruklu yıldız etkisiyle 100 yıl gibi bir sürede yok olduğunu söylüyor. Bu gibi felaketlerin, Kuzey Amerika’daki insan nüfusunun azalmasına neden olduğu belirtiliyor.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun