Kariyer 17 NİSAN 2012 / 15:45

KOBİ’lerin teknoloji bilinci bu toplantıda arttı

KOBİ’lerin teknoloji bilinci bu toplantıda arttı

İnterpromedya ve İTO’nun ortaklaşa düzenlediği konferansta, bilgi teknolojilerinin getireceği avantajlar KOBİ’lere profesyonel ağızlardan aktarıldı.Teknoloji yatırımları açısından her geçen gün yükselme eğilimi gösteren KOBİ segmentinin ihtiyaç duyduğu motivasyon, sektörün önde gelen kurumları tarafından destekleniyor. 16 Nisan’da İTO Konferans Salonu’nda, İTO ile İnterpromedya’nın ortaklaşa düzenlediği “KOBİ’lerde Verimlilikte Bilişimin Rolü” konferansı, sektör profesyonellerinin birebir anlatımlarıyla renklenen yararlı bir etkinliğe dönüştü. Etkinlikte profesyoneller bilgi teknolojilerine yapılan yatırımların gerçek anlamda nasıl verimliliğe dönüştüğünü anlattı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, İTO’nun kanunlar nezdinde bir meslek örgütü olmasına rağmen, her zaman bunun ötesinde olmanın gayreti içinde olduklarını söyledi ve kurumun yeni girişimlere ve KOBİ’lere verdiği desteğin kurulduğu günden bu yana yoğun bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Ardından kürsüye çıkan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir ise İnterpro’nun KOBİ’lerle ilgili olarak gerçekleştirdiği yeni araştırmasının sonuçlarına değindi.

KOBİ iletişime ayda 4960 TL harcıyor

Yatırımlarla ilgili araştırmaya ilişkin bilgi veren Taşdemir, işletmelerin yüzde 67,7'sinin BT birimine sahip olduğunu ve işletmelerin yüzde 80 oranında ADSL ile internete ulaştıklarını söyledi. Buna ek olarak mobil internet kullanımının yüzde 65,2 oranında olduğunu belirten Taşdemir, işletmelerin aylık iletişim giderlerinin ise ortalama 4960 TL olduğuna dikkat çekti. Diğer taraftan BT yatırımları alanında yüzde 31,2 ile bilgisayar (donanım) başı çekerken, onu 17,6 ile doküman yönetimi ve yüzde 16,3 ile veri depolama izliyor.

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Ernst&Young Bt risk, Güvence ve Danışmanlık Hizmetleri Kıdemli Müdürü Murat Aktürk, BT yönetiminde insanlara güven duymanın önemli olduğunu ancak bir yandan da sistemi sürekli kontrol etmenin gerektiğini söyledi. “Pek çok kurum kendine rakip gördükleri isletmelerin kullandıkları çözümleri kullanıyor ve dolayısıyla verimlilik elde edemiyor. Çünkü herkesin kullandığı çözüm sizin iş süreçlerinizle uyumlu olmayabilir” diyen Aktürk, doğru yazılım, doğru paket seçiminin yanı sıra değişiklik yönetiminin de öneminin çok büyük olduğunu vurguladı.

“Dış fikirlere kulak verin”

Şirketlerin büyüme aşamasında BT çalışanlarının yükünü artırdığını ve bunun da işlerin karmaşık bir hal almasına neden olduğunu söyleyen Aktürk, Bt yatırımları konusunda doğru adım atmak için şunu önerdi: “Dışkaynak kullanmasanız bile onların ne dediklerine kulak verin. Farklı fikirleri ve tecrübeleri üst üste koyarak mutlaka sizin için doğru olan modeli kurgulayabilirsiniz.”

KOBİ’lerin kısıtlı kaynaklarını verimli kullanmak zorunda olduklarını söyleyen Aktürk, herkesin birden çok görevinin olduğunun, bu durumda daha iyi yazılım ve donanım kullanarak iş süreçlerini verimli hale getirilebileceğinin altını çizdi. Ayrıca kontrol ve operasyon terazisine dikkat etmek gerektiğini vurguladı.

“Bu toplantılarda iş birimleri olmalı”

Bu tip toplantılada öenmli olanın ürün ve çözüm anlatmak olmadığını söyleyen Aktürk, “Bu salonu iş birimlerinden yöneticilerin doldurması gerekiyor. Çünkü BT çalışanı zaten bunları çok iyi biliyor. Görevimiz diğer iş birimlerinin, iş süreçlerini bu çözümlerle ne kadar kolaylaştırabileceklerini görmelerini sağlamak olmalı” dedi.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş’in konuşması ise Türkiye’nin yazılım ihracatını kapsadı. Bilişim teknolojilerinin kalbinde yazılımın olduğunun altını çizen Güneş, kurum olarak ihracata yönelik çalışmalara yoğunluk verdiklerini dile getirdi.

“Şu anda bilişim teknolojilerinden yararlanamıyor olsaydık ticaret çok başka bir yerde olurduk” diyen Güneş, Türkiye’de cok önemli bir yazılım sektörü olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin durumunu şöyle özetledi: “Siz yurtdışındaki rakiplerinizden hiçbir şekilde geri kalmadan rekabet edebilir, yurtdışına açılabilirsiniz. Sahip olduğumuz yazılım ütretimi bize bunu sağlıyor. Kurumsal kaynak planlama konusunda yazılımlar Türkiye’de üretilmeseydi bunlarin her birine sahip olabilmek icin bir fabrika parasi odemek zorunda olurdunuz.”

Güneş Türkiye’deki tüm sektörlerde yaşanan ara eleman konusundaki sıkıntının yazılım tarafında da olduğunu söyledi ve mesleki yeterlilik sertifikasyon çalışmalarına başladıklarına dikkat çekti.

Müşterinin beklentisi hız

Motorola Kurumsal Mobilite Satış Müdürü Tarık Ertuğrul’un sunumunda ise ticaretteki iş süreçlerinin hızlanması konusu dikkat çekti. “Eskiden sipariş, dağıtım ve tahsilat işlemleri için birçok insan kullanmak zorundaydınız. Artık mobil teknolojiler sayesinde bunların hepsini aynı kişi yapabiliyor” diyen Ertuğrul, diğer taraftan bu hizmetin ve ürünlerin artık çok daha hızlı bir şekilde müşteriye ulaşmasının gerektiğine vurgu yaptı. Ertuğrul, müşterinin elinde artık çok fazla imkân olduğunu ve mağazada ona söylediğiniz her şeyi kontrol etme şansına sahip dedi.

Yeni çözümlerin entegrasyon süreçleri konusundaki görüşlerini ifade eden Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan ise şunları söyledi: “Yazılım şirketin iş süreçlerine ne kadar yakınsa entegrasyon da o kadar başarılı olur.”

Toplantı, BTnet.com.tr Yayın Yöneticisi Levent Daşkıran'ın ağırlıklı olarak BTnet.com.tr'de yayınlanmış haberlerde yer alan bilgilerden derlediği teknoloji öngörüleri sunumuyla sona erdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun