Kariyer 07 HAZİRAN 2011 / 14:46

KOBİ’lerin gözdesi Mısır ve ABD

Alibaba.com tarafından hazırlanan e-ticaret raporuna göre bu yıl KOBİ’lerin ticareti yüzde 35 arttı. Alibaba.com tarafından yapılan ve Türk KOBİ’lerinin uluslararası pazardaki 2011 e-ticaret eğilimlerinin yer aldığı çalışma ticaret rakamlarının geçen seneye oranla yüzde 35 arttığını gösterdi. İthalatta Çin, ihracatta ise Mısır ve ABD listenin en başında yer aldı.

E-ticaret eğilimleri çalışmasında yer alan bilgilere göre, yüzde 7.3 oranındaki taleple Mısır, Türk KOBİ’leri için en büyük ihracat pazarını oluşturdu. Yüzde 6.4 alıcı talebiyle ikinci sırada yer alan ABD’yi İngiltere, Çin ve İran takip ediyor.

Raporda yer alan bilgilere göre ABD, 2011 yılında Türk KOBİ’leri için yeni bir pazar olarak listede yer alırken, verilere göre Türk KOBİ’leri 2011 yılının ilk çeyreğinde ihracattan çok ithalata yöneldi.

İthalat verilerine göre ise Çin yüzde 60’a varan genel taleple Türk KOBİ’lerinin en çok rağbet ettiği pazar olmayı 2011’in ilk çeyreğinde de sürdürdü. KOBİ’lerin Çin mallarına gösterdiği ilgiye rağmen, Çinli alıcıların Türk pazarına talepleri 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 50 düştü.

Küresel e-ticaret veri araştırmasına göre:

- Yurt dışından Türkiye’ye en çok gıda ve içecek sektörüyle ilgili talep geldi.

- Türk ihracatçılar, gıda ve içeceğin ardından makine, inşaat ve gayrimenkul sektörleriyle ilgili talepleri karşıladılar.

- Türk KOBİ’ler sırasıyla en çok Çin’den makine parçası, Amerika ve Hindistan’dan tarım ürünleri ve Hong Kong’dan elektronik ürünler ithal etti.

- Türk KOBİ’lerinin makine parçalarının ardından yurt dışından en çok talep ettiği ürünler; tekstil ürünleri, kimya ürünleri, giyim, sağlık/tıp ve iletişim araçları oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun