Kariyer 09 MART 2009 / 10:44

Kepler uzay aracı yola çıktı

Delta II roketinin taşıdığı Kepler uzay aracı, 7 Mart yerel saatiyle 22:49 da Florida’daki Cape Canaveral hava kuvvetleri üssünden fırlatıldı.

Delta II roketinin taşıdığı Kepler uzay aracı, 7 Mart yerel saatiyle 22:49 da Florida’daki Cape Canaveral hava kuvvetleri üssünden fırlatıldı.


En az 3.5 yıllık bir süre içinde uzayın bir bölümünde Dünya’ya benzer katı gezegenler bulma amacı taşıyan Kepler, Güneş gibi; yıldızların çok olduğunu alanları hedefliyor. Kepler, görev sonunda Samanyolu Galaksisi’nde Dünya büyüklüğündeki gezegenleri ve teorik olarak yaşanabilir olanları tespit edecek. Mühendisler Cumartesi günü Florida yerel saatiyle 12:11’de Kepler’den ilk sinyali aldılar. Sinyal geldiğinde, uzay aracı üçüncü aşama roketinden ayrılmış ve Güneş merkezli son yörüngesine girmişti. Dünya’dan 950 mil (1,530,000 km) uzaklıktaydı.


Mühendisler 60 günlük bir süreç boyunca Kepler’in düzgün çalışıp çalışmadığını sürekli kontrol edecek. Bir ay sonra NASA, Kepler’e tozdan koruyan kapağı çıkartmasını ve ilk ölçümlerini yapması için komut verecek. Ayarlamalardan bir ay sonra, Kepler gezegen araştırmasına başlayacak.


17 yıldır Kepler görevi üzerinde araştırmalar yapan ve şu an NASA Ames Araştırma Merkezi’nde çalışan Kepler Görevi Baş Araştırmacısı William Borucki, “Hayallerimiz gerçek oluyor ve herkes çok heyecanlı. Dünya’ya benzer başka gezegenler bulamasak bile, bir fayda sağlamış olacağız. Çünkü Kepler Görevi sayesinde, galakside yalnız olduğumuzu bulmuş olacağız” dedi.


Washington’daki NASA Genel Merkezi’nden Astrofizik Bölümü yöneticisi Jon Morse “Kepler, dünya benzeri şartların mevcut olabileceği gezegenlerin bulunması ve incelenmesi için NASA’nın yapacağı daha büyük çalışmaların kritik bir parçasıdır” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun