Kariyer 29 TEMMUZ 2010 / 09:49

Kepler araştırmacısı ağzından kaçırdığı gezegenleri şimdi geri yutmaya çalışıyor

Araştırmacının TED'deki konuşmasında sarf ettiği bir cümle NASA'nın başına dert oldu.

Araştırmacının TED'deki konuşmasında sarf ettiği bir cümle NASA'nın başına dert oldu.


Uzayda dünyaya benzer gezegenlerin bulunması için araştırmalarını sürdüren Kepler araştırma grubununa dahil olan bir araştırmacının dünyaca ünlü TED konferansında sarf ettiği bir cümle, dönüp başına dert oldu. Araştırmacı, konuşması sırasında evrende dünyaya benzeyen ve hayat barındırmaya elverişli 100 milyon civarında gezegen olduğunu düşündüklerini ifade etmiş ve bu ifade "NASA bilim insanları dünyaya benzeyen 100 milyon gezegen buldu" ifadesiyle dünyadaki neredeyse tüm haber kaynaklarını dolaşmıştı.

Ancak sorun şu ki, NASA'nın elinde böyle bir açıklamayı bilimsel olarak besleyecek veri yoktu. Yani NASA, kendi araştırmacısının iddia ettiği bu ifadeyi destekleyecek kanıtlara sahip değildi. Bunun sonucu olarak da Kepler araştırma grubu, ellerindeki verileri daha kontrollü olarak paylaşma ve bazı bildiklerini kendilerine saklama kararı aldı.

Buna ek olarak konuşmayı yapan araştırmacı Dimitar Sasselov da, Kepler blogunda yazdığı bir yazıyla konuşmasının yanlış anlaşıldığını ifade eden bir açıklama yayınladı. Açıklamanın detaylarını http://blogs.nasa.gov/cm/blog/kepler/posts/post_1280268721769.html adresinde okuyabilirsiniz.