Kariyer 19 ARALIK 2008 / 12:51

Karbondioksit avcısı OCO uydusu göreve başlıyor

NASA'nın Dünya yüzeyine yakın karbon dioksit konsantrasyonunu ölçebilen uydusu çok yakında faaliyetlere başlayacak.

NASA'nın Dünya yüzeyine yakın karbon dioksit konsantrasyonunu ölçebilen uydusu çok yakında faaliyetlere başlayacak.


OCO (Yörünge Karbon Gözlemevi) adlı uydu sayesinde, bilimadamları gazın nerde üretilip nerde tutulduğunu açıkça görebilecek. Proje lideri “Bu, NASA’nın özellikle karbondioksit haritalandırmasına adadığı ilk uzay gemisi. Toplanacak veriler sayesinde karbondioksitin atmosferdeki dolaşımı ve iklim değişikliğini nasıl etkilediği aydınlanacak” diyor.


Bilim adamları doğada her yıl yaklaşık 330 milyar ton karbon dönüşümü gerçekleştiğini hesapladı. Bunun 7.5 milyar tonunu insan aktiviteleri meydana getiriyor. Miktar toplama oranla az görünse de araştırmacılar, bunun dünya yüzey ısısını yükseltmek ve sistemin dengesini bozmakta oldukça etkili olduğunu belirtiyor.


Uydu, 23 Şubat 2009’da görevine başlayacak. NASA'nın diğer karbon arama uydusu Aqua'dan 10 km daha  yakından yüzey incelemesi yapacak. OCO, atmosferik içeriği tespit etmek için Dünya’dan yansıtılmış ışıkların analizi yapan bir spektrometre taşıyacak ve çokuluslu uydular konvoyu “A-Train”in bir parçası olarak her iki haftada bir Dünya yörüngesinde dönecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun