Kariyer 19 ARALIK 2008 / 12:51

Karbondioksit avcısı OCO uydusu göreve başlıyor

NASA'nın Dünya yüzeyine yakın karbon dioksit konsantrasyonunu ölçebilen uydusu çok yakında faaliyetlere başlayacak.

NASA'nın Dünya yüzeyine yakın karbon dioksit konsantrasyonunu ölçebilen uydusu çok yakında faaliyetlere başlayacak.


OCO (Yörünge Karbon Gözlemevi) adlı uydu sayesinde, bilimadamları gazın nerde üretilip nerde tutulduğunu açıkça görebilecek. Proje lideri “Bu, NASA’nın özellikle karbondioksit haritalandırmasına adadığı ilk uzay gemisi. Toplanacak veriler sayesinde karbondioksitin atmosferdeki dolaşımı ve iklim değişikliğini nasıl etkilediği aydınlanacak” diyor.


Bilim adamları doğada her yıl yaklaşık 330 milyar ton karbon dönüşümü gerçekleştiğini hesapladı. Bunun 7.5 milyar tonunu insan aktiviteleri meydana getiriyor. Miktar toplama oranla az görünse de araştırmacılar, bunun dünya yüzey ısısını yükseltmek ve sistemin dengesini bozmakta oldukça etkili olduğunu belirtiyor.


Uydu, 23 Şubat 2009’da görevine başlayacak. NASA'nın diğer karbon arama uydusu Aqua'dan 10 km daha  yakından yüzey incelemesi yapacak. OCO, atmosferik içeriği tespit etmek için Dünya’dan yansıtılmış ışıkların analizi yapan bir spektrometre taşıyacak ve çokuluslu uydular konvoyu “A-Train”in bir parçası olarak her iki haftada bir Dünya yörüngesinde dönecek.