Kariyer 14 TEMMUZ 2010 / 14:32

Karanlık maddeden olma güneşten doğma dünya

"Güneş yüzeyinde karanlık madde var olmasaydı, dünyaya enerji gelemezdi" diyorlar.

"Güneş yüzeyinde karanlık madde var olmasaydı, dünyaya enerji gelemezdi" diyorlar.


Oxford Üniversitesi Astroparticle (uzay partikül) Fizikçisi Subir Sarkar ve Mads Frandsen yeni bir makale yayınladı. Güneş sisteminin nereye doğru gittiği ve daha iyi anlamamızı sağlamak üzere yapılan çalışma, farklı bir teori ortaya atıyor.

Çalışmaya göre Güneş, karanlık maddeyi bir elektrik süpürgesi gibi emiyor. Güneş yüzeyindeki enerji akımında yaşananlar karanlık maddeye bağlanıyor.

Çalışmaya göre, karanlık madde zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacıklardan (WIMP- weakly interacting massive particles) meydana geliyor. Partiküllerin bir protondan 100 kat daha ağır olduğu tahmin ediliyor. Bu partiküller birbiriyle temasta bulunduklarında, birbirlerini yok ediyorlar.

Profesör Sarkar çalışmasının yanı sıra geleneksel teorilerin dışında bir görüşe sahip olduğunu belirtiyor. Sarkar'a göre evrende eşit miktarda madde ve karşıt madde bulunsaydı, kendilerini yok etmeleri gerekirdi. Bir şeyin maddenin var olmasını sağladığını ifade eden Profesör, zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacıkların var olabilmesini sağlayan şeyle, maddeyi var eden şeyin aynı olduğuna inanıyor.

Ayrıca karanlık maddenin daha önce söylendiği gibi 5 kat daha ağır olmadığını belirten Sarkar, "Eğer beş kat daha ağır olsalardı, beş kat daha zengin olmaları gerekirdi. Bu karanlık maddedir. Benim açımdan karanlık maddenin en basit açıklaması budur" diyor.

Profesör Sarkar'a göre güneş karanlık maddeyi emiyor ve bunu 5 milyar yıldır evrende gezerek sürdürüyor. Üstelik gözlemlere göre karanlık maddenin alışık olunmayan enerji transferi sırasında güneş yüzeyinde ortaya çıkma durumu söz konusu. Proton gibi normal partiküller güneşteki maddeyle daha güçlü etkileşime giriyor ve enerji akımı daha az gerçekleşiyor. Karanlık madde sadece kendini etkiliyor ve güneş yüzeyinden enerji akımı daha hızlı gerçekleşiyor.

Sarkar, konuyla ilgili güneşin salımıyla ilgili rakamlar da tahmin ettiklerini bunların doğruluğu karşılaştırabilmek için Borexino ve SNO ile çalıştıklarını belirtiyor.

Eğer bilim insanlarının yaptığı çalışmalar doğru çıkarsa Dünya üzerindeki yaşamın sırrı güneşin karanlık maddeyle girdiği etkileşimde gizli olduğu ortaya çıkabilir. Karanlık maddeye bu sebepten teşekkür edebiliriz.

Subir Sakar ve Mads T. Frandsen'in yayınlanan çalışmanın özetine buradan göz atabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun