Kariyer 15 EKİM 2008 / 12:08

Kanadalı asteroid avcısı yeni bir kuyrukluyıldız keşfetti

Kuyrukluyıldız altında bir izdivaç için ideal takvim Mayıs-Haziran 2009.

Kuyrukluyıldız altında bir izdivaç için ideal takvim Mayıs-Haziran 2009.


Asteroid avcısı Rob Cardinal, 1 Ekim gecesi Kuzey Yarıküre'de kutup yakınlarında bir bölümü, Baker-Nunn teleskobuyla incelerken değişik bir şey farketti. Hareket eden cismin, bilgisayar analizleri sonucunda gerçekten de asteroid olmadığı anlaşıldı. Cisim, çok daha açık ve parlak renkte idi. Sonraki hafta çekilen fotoğraflar, bu cismin güneş sisteminde ilk defa görüldüğünü ortaya koydu. Japonya, merkezi Harvard Üniveristesi’nde bulunan Minor Planet Center ve A.B.D’deki diğer gökbilimciler bunun bir kuyrukluyıldız olduğuna kanaat getirdi.


Kaşifinden yola çıkarak C/2008 T2 Cardinal adı verilen kurukluyıldız, Calgary Üniversitesi’nin Rothney Astrofizik Gözlem Evi (Rothney Astrophysical Observatory)’nde keşfedilen ilk ve son on yıldır Kanadalılar’ın Kanada teleskobu kullanarak keşfettiği ikinci kuyrukluyıldız olma ünvanını taşıyor.


Cardinal kuyrukluyıldızı hakkında şu an çok şey bilinmiyor. Bilim adamları, kuyrukluyıldız yörüngesinin parabolik olup olmadığını araştırıyor. Yani belli bir yörünge üzerinde yolculuk eden bir kuruklu yıldız olup olmadığı inceleniyor. İlk bilgiler C/2008 T2 Cardinal'in parabolik bir yörüngeye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Kuyrukluyıldızın Mayıs 2009'da gözlem için en uygun ve parlak seviyeye geleeği belirtiliyor.  Rob Cardinal, kuyrukluyıldızın 2009 Haziran ayına kadar sadece kuzey yarımkürede görülebileceğini, Haziran sonrası dönemde daha da parlaklaşacağını ve güney yarımkürede de görüleceğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun