Kariyer 23 EYLÜL 2009 / 06:30

Jüpiter'in uydusu Ganymede'in ilk jeolojik haritası

Bu çalışma geniş buz uydusunun oluşumunu kanıtlayan bilgileri sunuyor.

Bu çalışma geniş buz uydusunun oluşumunu kanıtlayan bilgileri sunuyor.


 

Bilim adamları güneş sisteminin en büyük ayının ilk global jeolojik haritasını tamamladı. Bu çalışmayla beraber geniş buz uydusunun oluşumunu kanıtlayan bilgiler de bir araya geliyor.

John Hopkins Üniversitesi Gezegen Araştırmacısı Wes Patterson yedi yıl süren bir çalışma ile Jüpiter'in en geniş ayı olan Ganymede'in detaylı jeolojik haritasını çıkardı. Patterson, "Harita bugün gördüğümüz Jüpiter ayının şekillenmesini sağlayan jeolojik sürecin tam bir açıklamasını veriyor" dedi.

Merkür ve Pluton gezegeninden daha büyük olan Ganymade, güneş sisteminde kendi manyotesferine sahip bilinen tek uydu. Harita, güneş sistemi tarihinden bu yana şekillenen ve gelişen ayın jeolojik özelliklerinin ayrıntısını sunuyor. Bu jeolojik özellikler bu geniş buz uydusunun iç evrimini kanıtlamanın yanında, uydunun diğer Galilyan uydularıyla olan dinamik etkileşimini ve uydu yüzeyindeki küçük cisimler nüfusunun evrimini de sunuyor bizlere.

www.science.com

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun