Kariyer 13 MAYIS 2010 / 08:58

Jüpiter'in halkalarından biri kayıp

Jüpiter halkasının kaybolması, gezegenin güneşin ardında geçirdiği üç aylık bir dönemden sonra gerçekleşti

Jüpiter halkasının kaybolması, gezegenin güneşin ardında geçirdiği üç aylık bir dönemden sonra gerçekleşti


Jüpiter, 3 ay güneşin arkasında kaldıktan sonra halkalarından birini kaybetti. Astrobob bloğunun yazarı bu değişimi ilk fark edenlerden biri oldu. Blog yazarı, gezegenin güney ekvator halkalarından birinin tamamıyla gözden kaybolduğunu yazdı. Yazar, "Gezegenin bu alanına dikkatle baktığınızda geriye sadece Kuzey ekvator halkasının kaldığını göreceksiniz" diyor.

Bu halkalar normalde biraz sülfür ve fosforla birlikte amonyak ve buzdan oluşuyor. Bilim insanları bu halkaları nasıl sayacakları konusunda pek emin değiller. Kimi halkalar diğerlerinden daha derin ve daha karanlık olmasıyla ayrılıyor.

Gezegenin halkaları ilk kez kaybolmuyor. Neredeyse her on beş yılda bir gerçekleşen bu olay en son 1990'ların başında olmuştu. Bu seferki durumda ise, halkanın kaybolması gezegenin güneşin ardında geçirdiği üç aylık bir dönemden sonra gerçekleşti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun