Kariyer 21 TEMMUZ 2010 / 12:51

İşte evrenin en ağır yıldızı

Gök bilimciler Güneş’in yaklaşık 300 katı büyüklüğünde yeni bir yıldız keşfetti.

Gök bilimciler Güneş’in yaklaşık 300 katı büyüklüğünde yeni bir yıldız keşfetti.


Gök bilimciler bir ilke imza attı ve bugüne dek keşfedilmemiş en ağır yıldızı keşfetti. Güneşten yaklaşık 300 kat daha büyük olan R136a1 isimli yıldızın aynı zamanda güneşten çok daha parlak olduğu biliniyor.

Sheffield Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Profesör Paul Crowther önderliğindeki ekip tarafından yapıldı. NGC 3603 ve RMC 136a olmak üzere iki yıldız kümesini inceleyen ekip, araştırma sırasında çok büyük bir teleskop kullanırken Hubble teleskopundan da veriler topladı.

Araştırma, R136a1 isimli yıldızın keşfedilen yıldızlar arasında en ağır yıldız olduğunu ortaya koyuyor. Çok ağır yıldızlarla ilgili konuşan Crowther, “İnsanların aksine, bu büyük yıldızlar çok ağır olduklarından yaşları ilerledikçe hafifler. R136a1 bugüne dek keşfedilen en ağır  yıldız olmakla birlikte en fazla parlaklığa sahip yıldız. Bu dev yıldızların çok nadir bulunması sebebiyle, bu rekoru kırabilecek yeni bir yıldız bulunur mu bilemeyiz” diyor.

Profesör Crowther keşfedilen yıldızın yörüngesinde hiçbir gezegen bulunmadığını söyledi. Ayrıca daha önce keşfedilen büyük yıldızlar, güneşin 150 katı büyüklüğündeydi.