Kariyer 22 OCAK 2010 / 13:33

İşsizliğin çaresi otoyol değil toplu taşıma

Araştırmaya göre otoyol inşa harcamalarının toplu taşıma sistemi için kullanılması daha çok iş imkanı yaratıyor.

Araştırmaya göre otoyol inşa harcamalarının toplu taşıma sistemi için kullanılması daha çok iş imkanı yaratıyor.


Teşvik harcamaları üzerine analiz yapan Smart Growth America'ya göre, ABD'de otoyol inşasına harcanan milyar dolarlar toplu taşıma için harcansa, iki kat daha fazla iş imkanı sağlanarak işsizlik oranındaki büyük açık kapanabilir.

Smart Growth America'ya göre, toplu taşıma için harcanan milyar dolarlar 16 bin 419 kişiye istihdam sağlarken, otoban yapımında kullanılan aynı orandaki teşvik paketi 8 bin 781 kişiye iş imkanı yaratıyor. SGA'ya göre toplu taşıma harcamaları çeşitli nedenlerden ötürü doğrudan iş büyümesine katkıda bulunma potansiyeli var. Neden? Birincisi, otoban inşasında çok fazla para harcanmasına rağmen yaratılan iş imkanı kısıtlı. İkincisi tüm otobüsler, hızlı tren yoları, metrolar bunları işletecek ve altyapıyı sürdürecek insanlara ihtiyaç duyuyor. Son olarak, toplu taşıma sistemi, otoban inşasından daha farklı niteliklerde iş gücü talep ediyor.

SGA müdürü William Schroeer, toplu taşıma ve otoyol inşasına eşit olarak sağlanacak olan teşvik paketinin yılda 6 bin insana daha tam zamanlı istihdam sağlanacağını düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun