Kariyer 26 EKİM 2009 / 13:11

Işık hızından da öte

Bir grup alman fizikçi ışık hızının üstünde bir hıza ulaşıldığını iddia ediyor.

Bir grup alman fizikçi ışık hızının üstünde bir hıza ulaşıldığını iddia ediyor.


Einstein'ın izafiyet teorisine göre bir nesneyi ışık hızından daha hızlı bir hıza ulaştırabilmek için sonsuz enerji gereklidir. Ancak Koblenz Üniversitesi doktorlarından Dr. Gunter Nimtz ve Dr. Alfons Stahlhofen, izafiyet teorisinin anahtar prensibini ters yüz edebileceklerini belirttiler.

Doktorlar yürüttükleri deneyde, mikrodalga fotonların (ışık enerji paketleri) anlık olarak aralarında 1m mesafe bulunan iki prizma arasında hareket ettiklerini söylediler. Bilim adamları şu an için 'quantum tunneling' adını verdikleri, atomik parçacıkların kırılamaz denilen fiziksel yasaları kırdığı fenomen üzerinde çalışıyorlar. Dr. Nimtz, Scientist dergisine verdiği röportajda 'Benim bildiğim bilim tarihinde, izafiyet teorisi ilk kez bugün ihlal edilmiştir' dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun