Kariyer 02 NİSAN 2012 / 16:53

İran halısı satarak Silikon Vadisi’ne sultan oldu

Uçan halıya bindi Silikon Vadisi'ne indi

Pejman Nozad, ABD’de teknoloji dünyasına girmek için herkesten farklı bir yol denedi ve başardı. İşte Nozad’ın başarıya ulaşmak için araladığı 7 kapı…Scarface filmiyle zihinlerimizde yer eden Tony Montana karakteri, fukaralıktan krallığa uzanan yolda insan ilişkilerinin önemini açıklamak için güçlü bir örnek. Her ne kadar filmde kötü bir yolda yürümüş olsa da, Montana ilişkileri yöneterek mesleğin ta zirvesine ulaşabilmenin mümkün olduğunu göstermişti.

Cebinde 700 dolar parayla ABD’ye gelen 23 yaşındaki İranlı genç Pejman Nozad da en iyi bildiği işi yaparak Silikon Vadisi’nde çok önemli bir noktaya gelmeyi başardı. Evet, çok çalıştı ama onun çalışmaları herhangi bir sınavla değerlendirilebilecek, puanlanabilecek cinsten neticeler getirmiyordu. O tıpkı İran’daki gibi halı satışı yaparak ilişkilerini güçlendirdi.

[caption id="attachment_48106" align="alignleft" width="225" caption="İranlı Pejman Nozad başarıya güçlü insan ilişkileriyle ulaştı"][/caption]

20 yıl içinde Silikon Vadisi’nin en önemli tüccarlarından biri olan Nozad, girişimciler ve yatırımcılar arasında kurduğu güçlü bağ ile bu dünyanın en çok aranan ismi haline geldi ve kendi yatırımlarını yapmaya başladı. Forbes’in haberine göre Nozad’a biçilen değer 50 milyon doların üzerinde.

Pejman Nozad’ın başarısının 7 anahtarı:

1. Her zaman başkalarına yardım et ve sakın karşılık bekleme
Nozad her zaman taze girişimcilere yardımcı olmuş. Onların ileride ona bir faydasının dokunup dokunmayacağını hiç düşünnmemiş. Nozad buna “one way love-karşılıksız aşk” diyor.

2. Nereden geldiğini unutma ve kendinle barışık ol
Nozad bunun insanların size güvenmesi için çok önemli bir şey olduğunu düşünüyor.

3. Etrafındakilerin başasını alkışla
“Sen harika bir girişimcisin” demenin ve onların kendileriyle gurur duymalarını sağlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

4. İlişkilerde ortak yönler ara. Bu er ya da geç sizi bir araya getirecek
Bir futbol maçı veya bir kokteyl, istediğiniz kişiyle bir araya vgelmenin yollarını aramanız gerektiğini söylüyor. Ortak arkadaşların da bunda etkili olabileceğini söylüyor.

5. Doğru zamanda doğru insana ulaş
İnsanlar sizin onların zamanınızı çalıp çalmadığınızı kolayca anlayabiliyor. Nozad kişileri doğu zamanda, doğru yerde ’avlamanız’ gerektiğini söylüyor.

6. Yardım istediğin kişinin bundan nasıl bir çıkar sağlamak isteyeceğini bil
İki dünyayı birleştirebilmek için motivasyonun farkında olmanız gerekiyor. Kimin size yardım eli uzatmak isteyeceğini ve ona ne gibi bir yardımınız olabileceğini iyi hesaplayın.

7. Profesyonel hayatınla özel yaşamın arasına duvarlar çekme
Nozad her türlü insanın potansiyel bir iş ortağı olabileceğinden hareketle özel yaşamındaki insanların da iş yapılabilecek insanlar olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun