Kariyer 28 ŞUBAT 2016 / 15:33

İnternet girişimciliğinin kalbi Antalya’da atıyor

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum tarafından sekizincisi düzenlenen Startup Turkey, Antalya Belek’te gerçekleştiriliyor.

27 Şubat’a kadar devam edecek etkinlikte Ukrayna'dan Hindistan'a, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Azerbaycan'a kadar birçok ülkenin temsil edilirken dünyada internet sektörüne yön veren konuşmacılar paneller ve networking seanslarında girişimcilik dünyası ile ilgili önemli paylaşımlarda bulunuyor. 

TEB Özel Bankacılık ve İTÜ Arı Teknokent’in ana sponsorluğunda gerçekleşen, Startup Turkey, ilk günü 1000’i aşkın girişim başvurusu arasından seçilen 59 girişimin 150’yi aşkın yatırımcı önünde 2,5 dakikalık sunumlarıyla başladı.  

Girişimci sunumlarının ardından, Business Networking Akademi Kurucusu ve Yatırımcı Ertuğrul Belen’in moderatörlüğünde tüm katılımcıların birbirleriyle tanışmasını sağlayacak Speed Networking etkinliği gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen Speed Networking ardından açılış konuşması için sahneye çıkan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir “Bu yıl 8’incisi düzenlenen Startup Turkey etkinliği ile Ukrayna’dan Hindistan’a, Birleşik Arap Emirlikleri’nden İran’a, Azerbaycan’dan Bulgaristan’a kadar dünyanın her yerinden girişimciyi ülkemizde ağırlıyoruz. Özellikle Amerika ve Avrupa’dan gelen internet yatırımcıların girişimcilerle buluşmasını sağlayarak Antalya’nın bir merkez olarak görünmesini sağlıyoruz.” dedi. 

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir gerçekleştirdiği açılış konuşması ardından sahneyi Startup Turkey 2016’ın modereatörü Peter Hopwood’a bıraktı ve Startup Turkey, Erhan Erkut'un konuşmasıyla devam etti.  

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Erkut’un insanoğlunun tarihinden örnekler vererek bilimin gelişimine ve günümüz dünyasında startupların geldiği önemli noktaya dikkat çeken konuşması sonrası sahneye Yemeksepeti Ortak Kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın ve ardından Endeavor Türkiye Genel Müdürü Didem Altop çıktı. 

Nevzat Aydın konuşmasında, büyüyen startupların satılması konusuna değinerek, “Bir startup kuruyorsunuz. Bir kaç yıl girişim ve girişimci olarak ekosistemde var oluyorsunuz ama zamanla çalışan sayısınız yüzlerce kişi olunca yaptığınız işin şekli ve niteliği de değişiyor. Girişimci değil, bu sefer iyi bir iş adamı oluyorsunuz. İyi bir iş adamı olduktan sonra ise girişimci ruhunuz sizi yeniden dürtüyor. Tekrar girişimci olmak istiyorsunuz, bunun için girişimcilerle daha çok vakit geçiriyorsunuz. Yemeksepeti’ni satmamın en büyük nedeni daha fazla esneklik kazanmak istememdi. Bu satış sonrası çalışanlara 27 milyon dolar dağıtmış olmamız hayatımın en mutlu ikinci gününü yaşamamı sağladı. Çünkü bu sayede çalışanlarımızın hayatlarına gerçekten dokunmuştuk.” dedi. 

“Günümüz dünyasının sorunlarını girişimcilik ekosistemi çözebilir”

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin ise “Ekosistemin Evrimi” başlıklı konuşmasında girişimcilik ekosisteminin dünyaya katkısı üzerinde durdu. Özyeğin, bankacılık ve finans sektörü, Çin ekonomisi ve son zamanlarda dünya genelinde yaşanan siyasi sorunlara değinerek tüm bu sorunların çözümünün girişimcilik sisteminde olduğunu belirti. “Çünkü tüm bu sorunlar sadece istihdam yaratmak ve ekonomiyi büyütmekle çözülebilir.” diyen Özyeğin konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Girişimcilik ekosistemi burada önemli bir yoldur. İstihdam yaratmak ile bir ülke sadece ekonomik olarak ilerlemekle kalmaz aynı zamanda sosyal olarak da ilerleme kaydeder. Burada bir araya gelerek günümüzde henüz ortaya çıkmamış yeni iş alanları arayışındayız. Bugün LinkedIn’e baktığımızda en popüler 10 işin neredeyse tamamının bundan yedi yıl önce hayatımızda olmadığını görüyoruz. 2020 yılına geldiğimizde şu an bu iş listesinde olmayan yeni işlerin bu salondan çıktığını da göreceğiz. Bu salonun dünyamızdaki sorunların çözümü olmasının nedenlerinden birisi de bu ekosistemin yarattığı kelebek etkisidir. Bir girişimcinin hayatında yaptığımız bir değişim onun birçok insanın hayatında değişim yapmasına neden oluyor.” şeklinde konuştu. 

Özyeğin’in konuşması ardından söz alan “From the Other Side of the World – Dünyanın Diğer Tarafından” kitabının yazarı Elmira Bayrasli, 'İyi startupların temelleri vardır. En önemli temelleri ise güvendir.” konulu konuşmasında, “Bir girişimde ‘Ne?’ ve ‘Nasıl?’ sorularından daha önemli olan ‘Bu işi neden yapıyorum’ sorusudur. Dünyada başarıya ulaşmış bütün insanların bu soruyu sorduklarını göreceksiniz. Başarılı olmak dünyanın en iyi teknolojisine sahip olmakla ya da dünyadaki en zeki insan olmakla ilgili değil, ‘Neden’ sorusunun yanıtı ile ilgilidir.” dedi. 

Naspers Group’un Global Strateji Müdürü Sebastiaan Vaessen ise “Gelişen pazarlar liderlik yaptığı zaman” konulu bir konuşma yaptı. Vaessen konuşmasında mobilleşmenin önemine dikkat çekti. Gelecekte özellikle e-ticaretin masaüstünden daha çok mobil cihazlar üzerinden yapılacağını ifade eden Vaessen, “Geleceğin Mark Zuckerberg’i şu an bu salonda olabilir.” dedi. 

İskandinavya’nın teknolojide göstermiş olduğu başarıya dikkat çeken Bird & Bird Ortağı Martin von Haller Groenbaek de bu bölgeden başarılı girişimlerin çıkmasının nedeninin buradaki ülkelerin birlikte hareket etmeleri olduğunu vurguladı. Groenbaek, “İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Norveç’ten başarılı girişimlerin çıkmasının nedeni bu ülkelerin ayrı ayrı hareket etmek yerine tek bir ‘bölge’ olarak etmesidir. 2005'ten bu yana 1 milyar dolar üzeri şirket satışlarının %9'u İskandinav ülkelerinden geldi. Bu ülkeler rakip olsalar bile kendilerini aynı ailenin üyeleri olarak görüyor.” şeklinde konuştu. 

Konuşmalar ardından İTÜ ARI Teknokent Pazarlama Grup Başkanı Deniz Tuncalp’ın moderatörlüğünde yapılan panelde ise Wamda Capital’den Khaled Talhouni, 212 Capital’in Genel Müdürü Numan Numan, Revo Capital’den Cenk Bayraktar ve 500 Startups’tan Hasan Haider katılımcılar ile girişim dünyasında yaşadıkları ilginç olayları, bilgi ve deneyimlerini paylaştı. 

Numan konuşmasında girişim dünyasında melek yatırımcının önemine dikkat çekerken, Haider başarılı ve başarısız girişimlerin farklarını katılımcılara aktardı. Bayraktar da yatırımcıların mentörlük, networking ve maddi yatırım açısından girişim dünyasında üstlenmiş oldukları rolün önemi üzerinde durdu. 
ETİKETLER : etohum startup turkey belek
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun