Kariyer 24 AĞUSTOS 2010 / 08:56

Intel'den AMD'ye transfer gerçekleşti

AMD Sunuculardan Sorumlu Teknik İşler Başkanı Donald Newell oldu.

AMD Sunuculardan Sorumlu Teknik İşler Başkanı Donald Newell oldu.


AMD'den gelen açıklamaya göre, daha önce Intel Labs yonga üzerinde sistem (SoC) ve veri merkezi bağlantı mimarisi gruplarında şef mühendis olarak görev yapan Donald Newell AMD'ye geçti.

Donald Newell'ın başkan yardımcısı ve sunucu biriminin teknik işler başkanı (CTO) olarak görevlendirildiği bilgisi verildi. 20'den fazla patenti bulunan Newell, AMD'nin sunucu yol haritası ve platform tasarımı programlarının başına getirildi.

AMD Sunucu CTO olarak Newell, AMD'nin mevcut durum, beklenen talep ve uzun vadeli sunucu eğilimlerine dayanarak hazırlanan uzun vadeli sunucu yol haritasının kavram ve tasarımından sorumlu olacak. Programların tasarım aşamasından piyasaya geçmesi için çeşitli uluslararası çalışma grupları ve AMD tasarım ve geliştirme ekipleriyle birlikte çalışan Newell, AMD Ürünleri Grubu Genel Müdürü Rick Bergman'ın altında yer alıyor.

Rick Bergman da kendi ekibine katılan yeni iş arkadaşı için, "2011'de piyasaya sürmeyi beklediğimiz AMD Opteron işlemcilerimizin "Bulldozer" kod adlı çekirdekleri üzerinde çalışırken Don'un yanımızda olması büyük bir şans" dedi.

Donal Newell'ın geçmiş iş yaşamı

Newell, Intel'de çalıştığı 16 yılda, internet tabanlı bilgiişlemden elde taşınabilir cihazlara kadar geniş bir yelpazede SoC ve sunucu platformu mimarisi yeniliklerinde yer aldı. Newell ayrıca Giriş/Çıkış Hızlandırma Teknolojilerinin (IOAT) öncül araştırmalardan ürüne döndürülmesine katkıda bulundu. Heterojen bilgiişlem için ayrıntılı bir mimari geliştirdi ve bilgisayar sektörünün ilk dijital TV alıcısının piyasaya çıkmasını sağladı. Ekibinin Önbellek Hizmet kalitesi ve ağ protokolü işlemleri gibi alanlarda makaleler yayımlamasına destek oldu. Yazıları 60'tan fazla hakemli dergi ve derlemede yayımlanan Newell, internette video aktarımı şartnamesi olan IETF RFC2429'un yazarlarından da biridir. Yeni AMD CTO'su Intel'e katılmadan önce sırasıyla Datanex Software ve Sequent Computers'da yazılım mühendisliği yaptı. Newell, Oregon Üniversitesi'nden derece aldı.