Kariyer 10 HAZİRAN 2010 / 13:13

İlk güneş yelkenini Japonya açtı

Dünyada güneşin yüzüne ilk doğduğu ülke uzayda ilk güneş yelkenini açan ülke oldu.

Dünyada güneşin yüzüne ilk doğduğu ülke uzayda ilk güneş yelkenini açan ülke oldu.


Yıldız Savaşları filminin 2. serisi olan Attack of the Clones filmini izleyenler, filmin sonunda Count Dooku'nun ufak uzay aracının uzak mesafede seyahat etmek için açtığı güneş yelkeninin hatırlayacaktır. Teoriye göre uzayda açılacak incecik yelkenlerin, güneş ışığından gelen fotonların itme gücüyle bağlı olduğu gemiyi hareket ettirebileceği varsayılıyordu.

Japonya bunu uzayda deneyen ilk ülke oldu ve IKAROS adlı uzay aracı tarafından yelkenin ilk örneği başarıyla açıldı. IKAROS'un açtığı yelken, yaklaşık 60 metrekarelik yüz ölçümüne sahip alüminyum alaşımlı özel bir plastik malzemeden üretilmiş ve sadece 7,62 mikron kalınlığında (mikron demek metrenin milyonda biri demek). Üstelik yelken üzerinde uzay aracını desteklemek için ince bir güneş enerjisi paneli de yer alıyor.

Sistemin çalışması halinde, uzay boşluğundaki büyük mesafelerin herhangi bir yakıta ihtiyaç duymadan aşılabileceği belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun