Kariyer 26 EKİM 2011 / 07:36

IBM tarihinde ilk kez bir kadına emanet

IBM yeni CEO'su Virginia Rometty olacak

100 yıllık geçmişi bulunan şirket, Sam Palmisano’nun yerine CEO’luk görevine Virginia Rometty’nin getirileceğini duyurdu.Teknoloji konusunda var olduğu hemen her dönem belli bir seviyenin üzerinde kalabilmiş nadir şirketlerden biri olan IBM, kendisi için radikal sayılabilecek bir değişikliğe imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yaklaşık on yıldır şirketin başında bulunan Sam Palmisano’nun yerine Ginni olarak bilinen Virginia Rometty CEO’luk görevine getirilecek. 60 yaşındaki Palmisano’nun şirkette başkan olarak kalacağı da açıklamada yer aldı.

54 yaşındaki Rometty’nin görevi 1 Ocak’ta devralacağı açıklandı. İlk kadın CEO unvanını alacak Rometty, şu anda şirketin satış ve pazarlamasından sorumlu olarak görevini sürdürüyor.

Geçtiğimiz ay da dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden HP de CEO’luk görevine Meg Whitman’ı getirmişti. Böylece IBM ve HP gibi iki dev teknoloji şirketinin başında kadın CEO’lar görev yapacak. Whitman için şirketi bir dönüşüm sürecine sokmaktan başka bir çare düşünülemezken, Rometty IBM’in zaten yüksek kâr marjıyla yürüttüğü iş modelini sürdürmesi bekleniyor.

Palmisano'nun görevi bırakması beklenmiyordu

HP’deki görev değişikliğinin Leo Apotheker’ın topladığı tepkilerden sonra kaçınılmaz olduğu görülüyordu ancak IBM’den Palmisano’nun görevinden ayrılması beklenmiyordu. Zira Palmisano hemen her konuşmasında görevinin başında kalmak istediğini dile getiriyordu.

Meg Whitman HP’nin başına geldiğinde önemli soru işaretleri kafalarda oluşmuştu. Ancak IBM’in CEO olarak Virginia Rometty’yi seçmesi uzmanlar tarafından olumlu karşılandı. IBM’in kârlı yapısının Palmisano ile olduğu gibi Rometty ile de devam edeceği öngörülüyor.

Umuyoruz kadın CEO’ların varlığı teknoloji dünyasının daha iyi yerlere gelmesini sağlar ve önemli pozisyonlarda kadınların ne denli başarılı olabileceğini gösterir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun