Kariyer 14 HAZİRAN 2013 / 10:18

IBM işten çıkarmalara başladı

Dünyanın en büyük bilgisayar hizmetleri sağlayıcısı olan IBM, dünya çapında 6 bin ila 8 bin kişiyle yollarını ayırarak 1 milyar dolarlık yeniden yapılanma sürecine girdi.Geçtiğimiz yıldan bu yana IBM’in birçok kişiyle yollarını ayıracağı konuşuluyordu. IBM’in bu hamlesiyle sadece ABD’de bin 300 kişiyle yollar ayrılmaya başlandı. Şirketin yazılım bölümünden en az 222 kişinin, yarı iletken araştırma ve geliştirme bölümünden en az 165 kişinin işten çıkarıldığı bilgisi verildi.

Küresel olarak yeniden yapılanma sürecine giren şirket, bu yılın ilk çeyreğinde yaşadığı hayal kırıklığının ardından yöneticilerden düşük kademelerdeki çalışanlara kadar önemli bir değişime gidiyor. Dünya çapındaki bu değişimin bedeliyse IBM’e bir milyar dolara patlayacak.

Haziran’ın sonuna kadar tüm işten çıkarmaların tamamlanması beklenirken, Danimarka’da 128, İtalya’da 250 ve Almanya’da 700 kişi görevinden alındı. Toplamda 6 bin ila 8 bin kişinin işten çıkarılması öngörülüyor.

Şirket 2011 yılında yeniden yapılanma için 440 milyon dolar, 2012 yılında 803 milyon dolar harcamıştı. Bu yıl gerçekleşmesi beklenen bir milyar dolarlık harcamayla birlikte IBM, son üç yılda gerçekleşen yeniden yapılanma sürecinde 2 milyar dolardan fazla harcayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun