Kariyer 16 TEMMUZ 2010 / 11:49

Hubble uzayda kavrulmuş bir gezegen buldu

Jüpiter büyüklüğündeki gezegen o kadar sıcak ki, atmosferi bile uzaya kaçıyor.

Jüpiter büyüklüğündeki gezegen o kadar sıcak ki, atmosferi bile uzaya kaçıyor.


Hubble uzay teleskopu, uzayda yaklaşık Jüpiter boyutlarında sıcaktan kavrulan bir gezegen belirledi. Atmosferi 2000 santigrat dereceye yaklaşan gezegenin bu derece sıcak olmasının sebebi, çevresinde döndüğü yıldıza Jüpiter'in Güneş'e olan mesafesiyle kıyaslandığında 100 kat daha yakın olması. Öyle ki, koca gezegen yıldız etrafındaki bir turunu 3,5 günde tamamlıyor.

İlginç olan bu kadar da değil. Zira gezegen bu kadar sıcak ve hızlı olunca bırakın atmosferindeki gazları, gezegendeki ağır elementler bile atmosfere karışarak uzaya kaçma eğilimine giriyor. Bu nedenle de gezegen yıldızın etrafında döndükçe arkasında kuyrukluyıldız gibi iz bırakıyor. Tabii hemen yanında bulunan yıldızın yüzeyindeki patlamaların da bu atmofer dağılımına etkisi var.

Yine de bu hızla bile gezegenin eriyip gitmesinin trilyon yılla ifade edilen bir zaman süreceği ifade ediliyor.

HD 209458b adı verilen gezegen dünyaya 153 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Detaylı bilgiyi http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/planet-tail.html adresinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun