Kariyer 27 EKİM 2010 / 14:12

Hubble Uzay Teleskopu geleceği görüyor

Gökbilimciler, teleskopla 10 bin yıl içinde yıldızların nasıl hareket edeceğini gözlemleyebiliyor.

Gökbilimciler, teleskopla 10 bin yıl içinde yıldızların nasıl hareket edeceğini gözlemleyebiliyor.


Gökbilimciler uzun süre kullandıkları teleskoplarla geçmişi görebiliyordu. Şimdilerdeyse kullanılan güçlü teleskoplarla geleceği de görebiliyorlar.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın kullandığı Hubble Uzay Teleskopu ile Samanyolu’ndaki küresel küme Omega Centauri’nin kalbine bakan gök bilimciler yıldızların gelecek 10 bin yıl içinde nasıl hareket edeceğini hesaplayabiliyor.

Küresel bir yıldız kümesi olarak belirlenen Omega Centauri, Samanyolu’nda bu tür yaklaşık 150 küme içinde en büyük ve en parlak küre olarak tanımlanıyor. Omega Centauri, çıplak gözle de görülebilen nadir kümelerden biri.

Dev küme içindeki yıldız hareketlerinin ölçümünü yapabilen teleskop, evrende yıldızların nasıl oluştuğunu gibi geçmişe ait bilgiler de sunabiliyor.

Hubble’ın gelişmiş kameraları ile gök bilimciler yıldız hareketlerine ilişkin en doğru ölçümleri yapabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun