Kariyer 16 EKİM 2008 / 10:02

Hubble Uzay Teleskobu yeniden göreve hazırlanıyor

NASA, arıza nedeniyle 2 haftadır görev yapamayan Hubble Uzay Teleskobu'nun tamir çalışmalarına başladı.

NASA, arıza nedeniyle 2 haftadır görev yapamayan Hubble Uzay Teleskobu'nun tamir çalışmalarına başladı.Yetkililerin açıklamasına göre Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) 2 milyar dolar değerindeki Hubble Uzay Teleskobunu eski gücüne kavuşturmak için çalışmalara başlıyor. Teleskop bir ekipman arızası nedeniyle iki haftadır kullanılamıyordu. Yörüngedeki gözlem evinin ekipmanını geliştirmek amacıyla bugünlerde yapılması planlanan uzay mekiği uçuşu Şubat 2009’a ertelenmek zorunda kaldı.


Mühendisler teleskobun 18 yıl önce yörüngeye girmesinden beri hiç kullanılmamış bir destek bilgisayarını çalıştırmak üzere çarşamba günü teleskoba komut yolladı . Eğer operasyon başarılı geçerse, Hubble cuma günü bilimsel çalışmalarına yeniden başlayacak. Uzay mekiği görevinin ertelenmesi ile NASA, yenileme verisi işleyen bir bilgisayar aracılığıyla teleskobun destek gücünü iyileştirmeyi planlıyor. Hubble yöneticileri, ünitenin uçuş için gereken şartlarda olup olmadığının Kasım ayı başında belli olacağını söylüyor. Ayrıca astronotlar, Hubble’a iki yeni bilimsel araç eklemeyi, bozulan iki kamerayı tamir etmeyi ve teleskobun batarya ve ciroskoplarını değiştirmeyi planlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun