Kariyer 18 HAZİRAN 2010 / 12:58

Hubble teleskopunun pabucu dama atıldı

Hubble'dan daha net görüntüler sunan dünyanın en güçlü teleskopu LBT, ilk gözlemlerini yapmaya başladı.

Hubble'dan daha net görüntüler sunan dünyanın en güçlü teleskopu LBT, ilk gözlemlerini yapmaya başladı.


ABD'nin Arizona eyaletinde gözlemlere başlayan The Large Binocular Telescope (LBT) uyarlamalı optik kullanarak nesneleri yakın edecek ve uzayın derinliklerini keşfedecek. Yapılan çalışmalarda LBT'nin uyarlamalı optik sisteminin, görüntünün kalitesini Hubble teleskopundan 10 kat daha net göstermesi bekleniyor.

Teleskoptan elde edilen ilk görüntülerin olağanüstü olduğunu düşünen bilim insanları bunun önceleri bir mucize olduğunu düşünmüş. Uyarlamalı optiklerin tüm beklentileri fazlasıyla karşıladığını belirten araştırmacılar, LBT'nin çok büyük bir işler çıkaracağından emin.

LBT'nin bugüne dek mükemmel sonuçlar veren Hubble teleskopundan on kat daha net görüntüler sunacağını belirten araştırmacılar, bu optiklerin inanılmaz olduğunu ve dünyanın en güçlü teleskopunu ortaya çıkardığını söylüyor. Teleskopun potansiyeli konusunda çok heyecanlı olan araştırmacılar, astronominin geldiği bu noktanın umut verici olduğunu düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun