Kariyer 22 EYLÜL 2011 / 15:37

HP yönetimi Apotheker’in görevine son vermeyi düşünüyor

HP, Leo Apotheker ile yollarını ayırıyor mu?

Göreve geldiğinden beri yatırımcılar ve hissedarların yoğun tepkisini çeken ve şirketin önemli davalarla karşı karşıya kalmasına sebep olan Leo Apotheker’in yerine eski eBay CEO’su Meg Whitman’ın getirileceği bilgisi verildi.Hewlett-Packard’da son zamanlarda sular durulmuyor. Yeni CEO ile tüm stratejisini değiştiren ve neredeyse tüm satış öngörülerini kısan HP ekonomik olarak dar boğazdan geçiyor. Şirket yönetimi bu nedenle hissedarlar ve yatırımcılar tarafından yaylım ateşine tutuluyor.

Leo Apotheker göreve geldiğinde bu yana şirketin donanım yükünden kurtulması gerektiğini ve önümüzdeki dönemde bulut bilişime yönünü çevirmesi gerektiğini savunuyor. Bu doğrultuda şirketin bilgisayar bölümünü şirketten ayırmayı planlayan, milyar dolarlık yatırımı göz ardı ederek mobil donanım üretiminden tamamen vazgeçen ve 10 milyar dolarlık bir yatırımla yazılım şirketi Autonomy’yi satın alan Apotheker’in yönetim tarafından işine son verileceği konuşuluyor.

Bloomberg ve Reuters’in şirket yönetimine yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, CEO Apotheker’in yerine HP yönetici ve eski eBay CEO’su Meg Whitman’ın getirilmesi düşünülüyor. Ancak Whitman’ın geçici olarak göreve gelmesi planlanıyor. Ayrıca şirket yönetiminin kişisel bilgisayar bölümünün şirketten ayrılması fikrini de yeniden gözden geçirilmesini istediği bilgisi verildi.

Yönetim toplantısından önemli kararlar çıkabilir

HP yönetiminin bu hafta toplanarak şirketin kişisel bilgisayar bölümünü ayırma fikrini tekrar düşüneceği ve bazı yöneticilerin alınan kararın yeterince düşünülmediği konusunda görüş belirttiği ifade edildi. Şirket bünyesinden kişisel bilgisayar bölümünün ayrılmasının 18 aylık bir sürece ihtiyaç duyduğu biliniyor. Gelen eleştiriler de, ayrılması düşünülen kısma alıcı bulmadan yapılan açıklamayla önemli oranda değer kaybedilmesi oldu.

Leo Apotheker göreve geldiğinden bu yana şirketin satış öngörülerini oldukça düşürmüştü. Bu süreç boyunca şirket hisselerinde yüzde 47’lik bir gerileme söz konusu oldu. Yatırım uzmanlarına göre, HP son dönemde çokça yatırımcıyı kaybetti.

Eğer Apotheker’in görevine son verilirse, ABD ekonomisinin satışlara göre en büyük teknoloji şirketi üst üste üçüncü CEO’sunu görevinden almış olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun