Kariyer 23 EYLÜL 2011 / 08:20

HP Leo Apotheker ile yollarını resmen ayırdı

HP'de Apotheker'in yerine resmen Whitman getirildi

11 aylık CEO’suna kapıyı gösteren Hewlett-Packard, eBay’in eski CEO’su Meg Whitman’ı şirketin başına getirdi. Böylece üst üste üçüncü kez HP CEO'su görevinden ayrılmak durumunda kaldı.Henüz dün bu sayfalardan HP yönetiminin CEO değişikliğine gidebileceğini bildirmiştik. Söylentilerin üzerinden daha 24 saat bile geçmeden eBay eski CEO’su Meg Whitman’ın şirkete Başkan ve CEO olarak atandığı duyuruldu. Böylece HP son iki yılda ikinci kez CEO’sunu değiştirmiş oldu. Şirketin son CEO’su Leo Aphoteker ise yönetim tarafından işine son verilerek ayrıldı.

Geçtiğimiz yıl Mark Hurd’ün şirket içinde yaşanan cinsel taciz skandalı nedeniyle şirketten ayrılmasıyla başlayan süreç, dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisini zor duruma soktu. Henüz 11 ay önce CEO’luk koltuğuna oturan Leo Apotheker, şirketin önemli gelir kalemlerinin başında gelen kişisel bilgisayar bölümünü şirketten ayırmayı planladığını duyurarak sürece davetiye çıkardı. Apotheker döneminde yaşanan gelir kayıpları ve kısılan gelecek öngörüleri,  şirket hissedarlarının tedirginliğini artırdı.

HP Yönetim Kurulu Başkanı Ray Lane, CEO değişikliğinin ardında birçok sebep olduğunu ifade etti. Finansal sonuçları açıklanan her çeyrekte başarı beklediklerini, ancak bekledikleri başarıyı bir türlü elde edemediklerini hatırlatan Lane, radikal bir karar almak durumunda kaldıklarını belirtti.

Apotheker tarafından alınan kararların iletişiminin çok kötü yapıldığını vurgulayan Lane, bu yönetim kurulunun aldığı karara inancının tam olduğunu belirtti. Mevcut yönetimin Mark Hurd’ü işinden atan yönetim olmadığını aktaran Lane, artık geriye dönmek istemediklerini, sadece yatırımcıları memnun etmek istediklerini aktardı.

Uzmanlar Meg Whitman’dan da pek ümitli değil

Şirketin başına getirilen Meg Whitman bir milyarder ve HP Yönetim Kurulu üyesi. Whitman, eBay’i yaratmak için uzun süre uğraş verdiği ticari kariyerinden sonra geçtiğimiz yıl Kaliforniya valisi olmak için çalışmalar yürütmüş, ancak başarılı olamamıştı.

Yazılım dünyasında çok az bilinen Leo Apotheker’in ardından Whitman’ın gücü ve ünü şirketi bu zor günlerinden çıkarma potansiyeline sahip. HP, Whitman gibi ünlü CEO’lara alışık olmasa da Carly Fiorina ile 1999’dan 2005 yılına kadar çalışmıştı.

Alışveriş sitesi eBay’deki başarısına rağmen, daha önce HP gibi bir şirketi yönetmediği için Whitman’ın yeni görevinde ne denli başarılı olabileceği bilinmiyor. Uzmanlara göre, Whitman’ın bir şirketi büyütmek için yeterli tecrübesi olsa da, bahsedilen şirket HP gibi bir teknoloji devi olduğu için CEO’luk görevine getirilen kişinin teknolojik altyapısı, mühendislik ya da bilimsel bir geçmişi olmasında fayda var. Zira bir donanım şirketi olan HP’nin başına yazılım uzmanı bir CEO gelince ortaya çıkan tablo pek de iç açıcı olmadı.

Son sekiz aydır HP’de yönetici koltuğunda oturan Whitman ise yönetimin aldığı karar hakkında Reuters’e yaptığı açıklamada, eBay’in başındayken HP kurumsal ürünlerinin en önemli alıcılarından biri olduğunu vurguladı. Bu nedenle piyasa hakimiyetinin bulunduğunu ifade eden Whitman, şirketin başarısı için liderlik, yönetim yeteneği, stratejik vizyon, iletişim ve etkili kadro yapılanması gerektiğini aktardı.

Kişisel bilgisayar bölümüyle ilgili kararın yıl bitmeden yeniden gözden geçirileceğini aktaran Whitman, yazılım şirketi Autonomy’nin 12 milyar dolara satın alınmasının da planlandığı gibi tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Sadece 11 ay görevde kalan eski SAP'nin eski CEO’su Apotheker, üç çeyrek boyunca HP’nin satış öngörülerini düşürdü ve şirket hisselerinin yüzde 50 değer kaybetmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin piyasa değeri 60 milyar dolar azaldı, yatırımcılar HP'ye dava açtı.

HP yönetimi Whitman'a güvense de,, zor durumdaki şirketi devralan yeni CEO’nun görevinde ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun