Kariyer 31 MAYIS 2012 / 15:08

HP COO’su Bill Veghte oldu

HP COO’su Bill Veghte oldu

Geçtiğimiz hafta 27 bin kişiyi işten çıkaracağını duyuran şirket, yazılım bölümünün başındaki Bill Veghte’yi operasyondan sorumlu tepe yöneticisi olarak atadı.Hewlett-Packard, uzun yıllar Microsoft’ta çalıştıktan sonra 2010 yılında şirkete katılan Bill Veghte’yi COO olarak görevlendirdi. Veghte, Ocak yında strateji tepe yöneticisi (CSO) olarak atanmıştı. HP’nin yazılım bölümü Veghte’nin gelişiyle yüzde 18 büyüme kaydetmişti.

Meg Whitman geldiğinden bu yana büyük bir değişime giren HP, yönünü daha çok yazılım alanına çevirdi. Bu doğrultuda Veghte’yi şirketin önemli konumlarına getiren Whitman, 2011 yılında 11 milyar dolara satın alınan veri analiz şirketi Autonomy’den kâr beklentisi olduğunu belirtti.

Bill Veghte’nin boşlattığı koltuğa da George Kadifa getirildi. Veghte HP’nin yazılımın internet üzerinden ulaştırılması, veri analizi ve bilgisayar güvenliği alanındaki stratejisini belirlemeye devam ederken, Kadifa da yazılım bölümünün kârlılığı için gayret gösterecek.

27 bin kişi işten çıkarılıyor

Şirketten geçen hafta yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 27 bin kişinin işine son verilecek. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde şirketin yüzde 8’lik iş gücünü kesecek olan HP, 3.5 milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor.

Yapılan açıklamada, işten çıkarmaların daha çok erken emeklilik önerileriyle gerçekleşeceği bilgisi verildi. Bu açıklamanın ardından şirket hisselerinde yüzde 11 artış görüldü.

Bünyesinde 300 bin çalışan bulunan dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi, bir önceki yıla göre, ikinci çeyrek kârında yüzde 31 ve toplam gelirinde yüzde 3 düşüş yaşadı. Şirket, Şubat ve Nisan ayları arasındaki üç aylık dönemde 1.6 milyar dolar gelir elde etti. Yine de bu sonuçlar Wall Street’teki uzmanların beklentilerinin üzerinde kaldı.
ETİKETLER : HP bill veghte
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun