Kariyer 21 EYLÜL 2011 / 08:22

HP çalışanlarıyla yollarını ayırmaya başladı

HP çalışanlarıyla yollarını ayırmaya başladı

Sarsıntılı günler geçiren HP, webOS bölümünde çalışanları yollarını ayırmaya hemen bu hafta başladı. HP resmen rakam vermese de işten çıkarılacak 525 kişi olduğu olduğu ifade edildi.Bu yıl HP için önemli bir dönüşüm sürecinin başlangıcı oluyor. Şirket bu dönüşüm sürecini en az hasarla atlatmanın planlarını yaparken kısa vadede hisselerindeki değer kaybı, bireysel pazardaki etkinliğini yitirmeye başlaması gibi sonuçlarla karşılaştı. Bu dönüşüm sürecinin önemli bir adımı da şirketin webOS bölümünde gerçekleşiyor.

Mobil işletim sistemi webOS için donanım üretmeyi sonlandırdığını açıklayan HP, bu bölümden 525 kişiyi çıkarmayı planlıyor. İşten çıkarmaların bu haftadan itibaren başlaması bekleniyor. HP resmi olarak öne sürülen rakamı onaylamasa da işten çıkarma sürecini kabul etti.

HP webOS işletim sistemini elinde tutarak Google’ın Android ile elde ettiği başarının izinden gitmek istiyor. Mobil donanımda istenilen kâr marjı olmadığı gerekçesiyle Palm’a yapılan yatırımdan vazgeçen HP, mobil cihazlarını çok ucuz fiyattan elinden çıkarmıştı.

Son işten çıkarmalar gösteriyor ki, HP’deki dönüşüm süreci devam edecek ve kısa vadede webOS için alınmış net bir karar yok. Bu arada işlerinden olan webOS çalışanlarının da diğer şirketler tarafından istihdam edildiği haberlerini de yakın zamanda duymak isteriz.
ETİKETLER : hp leo apotheker Palm webOS