Kariyer 28 ARALIK 2010 / 07:17

Hint roketi kalkışta patladı

Bu olay Hindistan'ın uzaya roket yollama konusundaki 4. başarısız denemesi oldu.

Bu olay Hindistan'ın uzaya roket yollama konusundaki 4. başarısız denemesi oldu.


Hindistan'ın uzaya roket yollamak için gerçekleştirdiği 4. deneme yine hüsranla sonuçlandı. Hint iletişim uydusu GSAT-5P'yi taşıyan roket, kalkışından henüz bir dakika geçmeden havada parçalandı. Milyon dolarlık yatırımın bir parçası olan iletişim uydusunu taşıyan roketin kalkışından kısa bir süre sonra patlaması, Hindistan’ın bu alanda makus talihini hatırlattı.

2001’den bu yana 7 kez uzaya uydu fırlatan Hindistan bu kazayla birlikte 4. kez başarısızlığa uğramış oldu. Dhaa önce Nisan ayında fırlatılan bir roket Bengal Gölüne düşmüştü.

Hint Uzay Araştırma Kurumu, havada patlayan rokette yaşanan sorunun ana bilgisayardan gelen kontrol sinyallerini taşıyan kabloların kopmasıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Roketin taşıdığı iletişim uydusunun Hindistan’ın telekom, banka hizmetleri, televizyon ve radyo yayıncılığı alanında hizmet vermesi umuluyordu.

İşte patlama anının videosu...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun