Kariyer 05 NİSAN 2012 / 15:05

Hedef: 2015’te 2 milyar dolar

Index Grup 2 milyar dolara oynuyor

2011 yılında 2 milyar TL satış geliri elde eden Index Grup 2015 yılında ciroyu 2 milyar dolara taşıyacak.Türkiye’nin özellikle bilişim teknolojileri pazarında büyük pay sahibi olan Index Grup, 2 milyar TL’lik satış geliriyle kapattığı 2011 yılının ardından gözünü 2015’e çevirdi. 25. yılını kutlayacağı 2015 yılında 2 milyar dolarlık ciro hedefleyen şirket aynı zamanda faaliyetlerini Balkanlar bölgesi, Orta Doğu, Asya ve Türk cumhuriyetlerine genişletmeyi hedefliyor.

2011 yılı performansını değerlendirmek ve gelecek dönemdeki hedeflerini açıklamak üzere İstanbul’da 4 Nisan’da bir basın toplantısı düzenleyen Index Grup; İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım ve Teklos hakkında da detaylı mali raporlarını açıkladı. Index Grup şirketleri, solo gelir tablolarına göre, 2011 yılında 2 milyar TL net satış gerçekleştirerek yüzde 15 büyürken, bu yıl sonunda yüzde 12 büyüme oranıyla net satış gelirini 2.210 milyon TL’ye taşımayı hedefliyor.

Toplantıda verilen bilgiye göre grubun İMKB’de işlem gören şirketi Datagate Bilgisayar, 309 milyon TL net satış geliri elde ederken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 221 artışla 5,5 milyon TL şeklinde gerçekleşti.

Bölgeye açılma hedefimiz var

Toplantıda konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “2015 yılına kadar stratejik yapılanmaları tamamlayarak faaliyetlerimizi Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar bölgesi ile Orta Doğu Asya ve Türki Cumhuriyetlerde de sürdürmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca bu tarihte bulut çözümleri başta olmak üzere ülkemizdeki katma değerli dağıtım kulvarında 200 milyon Amerikan doları ciroya sahip olacağımıza inanıyoruz” dedi.

“Pazarı yazılım ve hizmet büyütmeli”

Ayrıca Bilecik, yazılım ve hizmet pazarının Türkiye’de hâlâ oldukça geride olduğunu ve pazarın donanım tarafında büyümeye devam ettiğini hatırlatarak, “Donanım satmak artık baskın bir ticaret şekli olmaktan çıkmalı. Yazılım ve servis gibi katma değerli işlerin pazardaki oranı artmalı” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun